HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

"Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Empty
MesajKonu: "Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"    "Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"  Icon_minitimeÇarş. Ağus. 11, 2010 9:52 pm

Dr. Fuat Alican'ın yeni öykü kitabı Yol'un tanıtım toplantısında Türkiye'deki yazılım sektörünü konuştuk.

Ezgi GÜLER
09 Haziran 2010 11:45

Orta Amerika Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Fuat Alican’ın bilişim ve insanı merkez aldığı öykü kitabı Yol’un tanıtım toplantısı 8 Haziran tarihinde yapıldı.

Bilişimin hayatın bir parçası olduğu ve bilişimi neden öğrenmemiz gerektiğini anlatan kitap bunu bir öykü üzerinden anlatıyor. Bilişimde olup bitenlerin her şeyden önce insanı etkilediğini vurgulayan kitapta, bilişimde alışılagelmiş teknik kaynaklardan uzak bir dil kullanılmış. Bilişimin sosyal ve insanı yönünü ele alan Yol, yolu bilişimle kesişen herkes için yazılmış.

Fuat Alican kitapla ilgili değerlendirmesinde, "Bir yıl içinde tamamladığım kitabımın laboratuarına ulaşmak için Netsis ve Murat Ihlamur’a başvurdum. Genelde kitaplar geneli dikkate alarak özeli tanımlar. Ben bu kitapta tam tersini yaptım ve pek çoğumuzun kendinden bir şeyler bulabileceği bir hikayeyle genel durumu tasvir ettim. Değişime uymak kadar buna katkıda bulunmak ve bilinçlenmek herkes için önemli. Yol bu bilinci keyifli biçimde sunuyor” dedi.

Alican, toplantıda ayrıca Türkiye’deki yazılım sektörünü de değerlendirerek şu bilgileri paylaştı: “Yazılım teknolojileri, ülkelerin üretkenliğinin artmasında çok önemli faktörlerden bir tanesi. Sektörün ülkeye iki yönlü bir katkısı var. İstihdam, işgücü, ihracat, döviz gibi alanlara yazılım sektörünün ülkeye başlı başlına katkısı var. Herşeyden önce yazılım sektörü yetkin iş gücü yaratıyor. Yazılımcı olmayan kuruluşlar dahi bu yetişmiş insanlardan yararlanabiliyor. Yazılım teknolojileri ayrıca dolaylı yoldan ekonominin diğer sektörlerinin üretken olmasını sağlıyor."

Sektörün gelişimi için ekonomik ve politik istikrar şart

Alican, sektöre yönelik değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti: "Son yıllarda Türkiye’de yazılım sektörü alanında bazı önemli çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmaların eş güdümlü olması lazım. Farklı paydaşların birlikte çalışması lazım. Kim bu farklı paydaşlar? Bilişimi üretenler, bilişimi kullananlar, üretim kurumları, akademisyenler, basın vs. Bunların eş güdümlü olarak çalışması gerekiyor ki planlı ve programlı bir şekilde yazılım sektörüyle ilgili yenilikler yapılsın. Son yıllarda bu yöndeki bilinç arttı. 90’larda kişisel çabalarla gelişen şirketler vardı. 2000’li yıllarda bu çalışmalar biraz daha organize oldu. Yazılım sektörünün Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli ve bunun akabinde bir eylem planı hazırlanmalı. Dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olan Türkiye’de yazılımın çok farklı alanlarda gelişebileceğini düşünüyorum. Bu organize çalışmaları sürdürmek için politik ve ekonomik istikrar konusunda dikkatli olmamız lazım. Özellikle eğitim tarafına daha çok eğilmemiz gerekiyor."
http://dessas.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Yazılım sektörü Türkiye’de stratejik sektör ilan edilmeli"
» Gartner’a Göre 2011′in 10 Stratejik Teknolojisi
»  Yazılım Sektörü Hangi Devlet Yardımlarından Yararlanabilir?
» türkiye de reklamcılık sektörü
»  Türkiye’de Yazılım Sektörünün Dış Ticareti