HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Empty
MesajKonu: 219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı   219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı Icon_minitimeÇarş. Mayıs 19, 2010 3:39 pm

219-OTOMATİK KUMANDA TEKNİSYENİ

TANIM

İş makineleri, takım tezgahları ve çeşitli otomasyon cihazların otomatik kumanda devrelerini kuran, işleten, bakım ve onarımını yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Kurulacak sistemin projesini inceler,
- Sistemin kurulacağı yeri inceler,
- Projeye göre malzemeleri temin eder,
- Otomatik kumanda sistemlerini kural,
- Söz konusu sistemlerin programlarını veya gerekli program değişikliklerini yapar ve sistemi devreye alır,
- Pilot üretim yaparak sistemi test eder,
- Otomasyon kumanda sisteminin bakım ve onarımını yapar,
- Olası arızaları belirler ve problemi ortadan kaldırır.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Otomasyon sahasında kullanılan çeşitli ölçü aletleri,
- Programlanabilir kumanda aletleri (Bilgisayar, PLC, Mikrokontrolör),
- Lehimleme gereçleri,
- Çeşitli el takımları,
- Çeşitli güç kaynakları,
- Elektronik devre elemanları,
- Hidrolik-Pnömatik devre elemanları

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Otomatik kumanda teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Temel bilimlere özellikle fizikte mekanik ve elektronik konularına ilgi duyan,
- El ve parmak becerisine sahip,
- İnce ayrıntıları görebilen, dikkatli,
- Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
- Yönergelere uyabilen
kimseler olmaları gerekir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı ve otomatik makinelerle seri üretim yapan fabrikalarda çalışırlar. Birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir. Çalışılan ortam gürültülü, kapalıdır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik Liseleri ve Anadolu Meslek Liselerinin "Otomatik Kumanda" bölümünde mesleğin eğitimi verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
- Fen Bilgisi,
- Yabancı Dil.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

İlköğretim okulu mezunu öğrencilerin, Orta öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinin "Otomatik Kumanda" bölümünü kazanmış olmaları gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Meslek eğitim süresi Anadolu Teknik Liselerinde ve Anadolu Meslek Liselerinde 4 yıldır.
Öğrencilere ilk yıl yabancı dil hazırlık olmak üzere eğitim vermekte olup, diğer yıllarda ise mesleki formasyon verilmesi amaçlanmaktadır. İkinci yıldan itibaren Elektroteknik, Analog/Dijital Elektronik, Mikrokontrolör (8051 ailesi), Yüksek programlama dili (C Programlama), Hidrolik, Pnömatik, PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör S7-300), Sensör tekniği, Kontrol Tekniği (PİD ayarlayıcılar) ve AUTO–CAD dersler teorik ve pratik olarak verilmektedir.
Ayrıca uygulamaya dönük çalışmalar yapılır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi tamamlayanlar “Teknisyen” unvanı ve “Anadolu Teknik veya Anadolu Meslek lisesi diploması” alırlar. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının 16.12.1997 tarih ve 9919 sayılı onay ve sınav esasları gereğince okul ve işletme temsilcileri tarafından yapılan sınavı kazananlara sanayi odası, okul müdürü ve il milli eğitim müdürü tarafından ortaklaşa imzalanan “Mesleki Yeterlilik Sertifikası” verilmektedir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı alanlarda (gıda, otomotiv, tekstil vb.) teknoloji yoğun olarak üretim yapan kuruluşlarda çalışmaktadır. İş bulma olanakları oldukça geniş olmakla birlikte, kişinin sadece okul hayatında edindiği bilgilerle kalmayıp, iş hayatındaki uygulamanın içinde yer alarak çaba harcamasıyla daha fazla istihdam imkanına kavuşabileceği bir gerçektir.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Öğrenciler işyerlerindeki uygulama stajını 2'nci sınıftan itibaren yapabilmektedirler. Bu süre içerisinde öğrencilere bazı işletmeler sigorta yaparak ücret vermektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Meslek eğitimi sonrası kazanç, kişinin iş tecrübesi ve nitelik ve çalışma süresine göre değişmektedir. Ayrıca işletmenin ücret politikası ve sosyal imkanları değişiklik göstermektedir. Kişi asgari ücretle çalışabildiği gibi, asgari ücretin 3-4 katına kadar ücret alabilmesi mümkündür.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Otomatik Kumanda bölümünden mezun olanlar istedikleri yüksekokullarının Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme,Elektronik Haberleşme(Uzaktan Eğitim) Endüstriyel Elektronik,Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim) Endüstriyel Otomasyon,Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim) Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik(Uzaktan Eğitim) Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği Raylı Sistemler Elektrik- Elektronik Teknolojisi,Termik Santral Makineleri,Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca, meslek liselerinin “Otomatik Kumanda” bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Elektronik öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Meslek elemanları;
- Deneyim süresinin artması, kişisel gayret ve başarıyla çalışması neticesinde Baş teknisyenlik, bölüm şefi, bölüm teknik amiri gibi şirketin bünyesinde var olan yönetim kademelerine getirilebilir.
- Çeşitli kuruluşların ileri eğitim programlarına katılarak uzmanlaşabilir. (KOSGEB, MEKSA Vakfı, Meslek Odaları vb.)

BENZER MESLEKLER

- Kontrol ve enstrümantasyon teknolojisi teknisyeni,
- Hidrolik, pnömatik teknolojisi teknisyeni,
- Endüstriyel elektronik teknisyeni.

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
- İlgili bölüm eğitimcisi,
- MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü dokümanları,
- ÖSYM 2006 ÖSS Sınav Kılavuzu,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar,
- 4702 Sayılı Kanun.

İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Otomasyon.gen.tr. adresli İnternet sayfası,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

220-OTOMOTİV MÜHENDİSİ

TANIM

Kamyon, otobüs, minibüs, otomobil gibi motorlu kara taşıt araçlarını planlayan ve üretimini denetleyen kişidir.

A- GÖREVLER

Otomotiv mühendisinin görevleri makine mühendisinin görevlerine çok benzer. Aslında otomotiv mühendisi kara taşıt araçları konusunda uzmanlaşmış makine mühendisi olarak düşünülebilir.
- Otomobil, kamyon, motosiklet, traktör gibi motorlu araçların projelerini yapar,
- Aracın kullanım yerine göre denge hesaplarını yapar ve uygun şasi yapısını belirler,
- Aracın güvenliğini azami duruma getirmek için teknik hesaplar yapar,
- Aracın fren takımlarının seçimini yapar, imalatını yaptırır, üretilen parçaların denemelerini yapar, aksaklıkları tespit eder ve giderilmesini sağlar.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Teknik resim çizim gereçleri,
- Bilgisayar,
- İşin yapılışı için kullanılan tezgahlar,
- Ölçüm Cihazları.

Otomotiv mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üstün bir akademik yeteneğe,
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip,
- Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
- Mekaniğe karşı ilgi duyan,
- Yaratıcı, tasarım gücü yüksek

Otomotiv mühendisleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda, yönetici kadrolarında bulunmaları halinde büro ortamında çalışırlar. Otomotiv mühendisi çalışırken yöneticiler, işçiler, teknikerler ve diğer mühendislerle iletişim halindedir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi(Ankara) Otomotiv Mühendisliği Bölümünde İngilizce olarak verilmektedir.
Makine Mühendisliği bölümü mezunları otomotiv mühendisliği dalında Lisansüstü eğitim alarak bu unvanı alabilirler.
Örneğin ODTÜ makine mühendisliği bölümünde otomotiv mühendisliği alanında lisansüstü eğitim programı bulunmaktadır.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER
- Matematik,
- Fizik.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Lisans eğitimi için, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı(ÖSS)’dan
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Otomotiv Mühendisliği için yeterli Sayısal Ağırlıklı (SA-2) puanı almak ,
Lisansüstü eğitime başlayabilmek için bu alanda lisans eğitimini tamamlamak ve ÖSYM tarafından yapılan “Lisansüstü Eğitim Sınavında (LES)” başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

2 ya da 2,5 yılı kapsayan lisansüstü eğitimi sırasında okutulan zorunlu ve seçmeli derslerden bazıları aşağıdadır.
- Otomotiv Mühendisliği I
- Otomotiv Mühendisliği II
- İçten Yanmalı Motorlar
Zorunlu Dersler:
- Taşıt Tekniği
- Motor Konstrüksüyonu
- Raylı Taşıtlar
- Arazi Taşıtları
- Traktör ve Ziraat Makineleri
Seçmeli Dersler:
- Ulaşım Tekniği
- Roket Motorları
- Modelleme ve Similasyon
- Otomatik Kontrol III
- Güç İletimi
- Ziraatte Mekanizasyon
- Taşıt Konstrüksüyonu
Ayrıca makine mühendisliğinin lisans eğitimi sırasında otomotiv sektöründeki tasarım ve üretimle ilgili derslerde verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Lisansüstü eğitimini tamamlayanlara bu alanda yükseklisans diploması ve "Otomotiv Mühendisi" unvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. Ayrıca, stajları sırasında ücret almaktadırlar.

EĞİTİM SONRASI

Otomotiv mühendislerinin çalıştıkları işyerlerinde aldıkları ücretler konusunda kesin rakamlar vermek güçtür. Deneyim, bilgi ve beceriyle işyerindeki pozisyonlar ücretler konusunda etkili olmaktadır. Bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı gibi yönetim kademesinde çalışanlar tatminkar ücretler almaktadırlar.
Yeni göreve başlayan kişiler net asgari ücretin 3-4 katı kadar ücret alabilmektedirler.

G - MESLEKTE İLERLEME

Otomotiv mühendisi ilk işe girdiğinde çalıştığı işletmede bir süre oryantasyon eğitimine tabi tutulur. Bundan sonra mühendis olarak işe başlar. Kişi belli bir süreye bağlı kalmaksızın, kişisel olarak göstereceği performansa bağlı olarak baş mühendis, bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı veya koodinatör müdür olduktan sonra, genel müdürlüğe kadar yükselebilir.
Günümüzde, mühendislik alanında mesleki eğitimlerini tamamlayanlar işletme alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde yönetici kadrolarda daha fazla yer alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Makine mühendisi,
- Uçak mühendisi,
- Gemi mühendisi.

- Meslek elemanları,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.
- Öğrenci Seçme Sınav (ÖSS) Kılavuzu-2006
- Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2005

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve şube müdürlükleri.

221-PARA VE SERMAYE YÖNETİMİ MESLEK ELEMANI

TANIM

Para, kredi, öz kaynak kullanımı ile birlikte, ulusal ve uluslararası para ve sermaye piyasalarını takip ederek müşterisi adına borsada hisse senedi, hazine bonosu vb. alım-satım işlemi yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Günlük olarak gazetelerden dünya piyasaları ve ekonomiyle ilgili haberleri okuyup analiz yapar,
- Dünya genelinde önemli rol oynayan politik olayların dünya piyasaları üzerinde ne tür etkiler oluşturabileceği hakkında çıkarımlarda bulunarak yorum yapar,
- Gün içinde piyasa araçlarının hareketlerini izleyerek, borsayı takip eder,
- Para piyasası ve yatırım alanları konusunda araştırmalar yapar,
- Bu görevleri yerine getirirken borsada gerçekleşen işlemlere ait her türlü bilgiyi ve piyasa verilerini kullanır ve haber ajanslarını izler,
- Yukarıdaki görevleri yaparak işletmenin karının korunmasında ve işletmeye kar getirecek yatırım alanlarının bulunmasına yardımcı olur.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Bilgisayar, hesap makinesi ve büro malzemeleri,
- Telefon, teleks, fax gibi iletişim araçları

Para ve sermaye yönetimi meslek elemanı olmak isteyenlerin;
- Matematikte başarılı ve ekonomi konularına ilgili,
- Analitik düşünme becerisi gelişmiş,
- Risk alabilen, çabuk ve doğru karar verebilen,
- Sorumluluk sahibi ve başkalarını etkileyebilen,
- Uzak görüşlü olan, plan yapabilen ve uygulayabilen,
- İnsanlarla iletişimi iyi, ekip çalışmasına yatkın,
- Ayrıntıları algılama ve sayılarla akıl yürütme becerisi gelişmiş,
- İlgilendiği konuları derinliğine incelemeye meraklı,

- Küçük, orta ve büyük tüm sınai ve ticari işletmelerde muhasebe ve finansman birimlerinde, borsalarda, bankalarda, ulusal ve uluslararası yatırım kuruluşlarında büro ortamında çalışır.
- Çalışma saatleri düzenli olmakla birlikte, zaman zaman geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir.
- İşletmedeki diğer personelle, çeşitli kuruluşlardaki meslektaşlarıyla ve fon yöneticileriyle iletişim içerisindedirler.
- Menkul kıymetler ve yatırım şirketlerinde yatırımlarını borsada değerlendirmek isteyen müşterilerle diyalog halindedirler.
- Kişi yoğun stres altında çalışabilir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Yaşar Üniversitesi (İzmir) Meslek Yüksekokulu “Para ve Sermaye Yönetimi” önlisans programında verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN
DERSLER

- Türkçe,
- Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

-Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Ticaret Liselerinin alan ayrımı olmadığı dönemde bitirenler, Ulaştırma Hizmetleri, Para ve Sermaye Yönetimi önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
-Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlık (EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Ayrıca, Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek okulunda 1 yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık programı uygulanır. (İngilizce hazırlık süresi, öğretim süresine dahil değildir.)
Eğitim süresince
Birinci Güz Yarıyılı : İşletmeye Giriş I, İktisada Giriş I, İşletme Matematiği I, Muhasebe İlkeleri I, Bilgi Teknolojisi I, İş İngilizcesi I, Türk Dili I.
Birinci Bahar Yarıyılı: İktisada Giriş II, Muhasebe İlkeleri II, İşletme Matematiği II, İşletmeye Giriş II, İstatistiğe Giriş, Bilgi Teknolojisi II, İş İngilizcesi II, Türk Dili II.
İkinci Güz Yarıyılı : Finansal Piyasalar ve Kurumlara Giriş, Hukuka Giriş, Uluslararası İktisada Giriş, Para ve Banka, İşletme Finansı I, Finansal Tablolar Analizi, ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi I,
Seçmeli Dersler: Kamu Maliyesine Giriş, Menkul Kıymet Pazarlaması, Girişimcilik, Kurumsal Finans, Uluslararası Sermaye Pazarları, Küreselleşme ve Dünya Ekonomisi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Banka ve Sigorta Hukuku, Stratejik Düşünme, Görüşme ve Pazarlık, Uluslararası İktisat.
İkinci Bahar Yarıyılı: Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi, Sermaye Piyasası Hukuku, Uluslararası Para Politikası, Uluslararası Finans, İşletme Finansı II, İktisadi Bütünleşme ve AB, Pazarlama, ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi II dersleri verilmektedir.
Programda öğrencilerin mezuniyet sonrası sektörle ilgili bilgi ve deneyim kazanmaları açısından toplam 30 günlük mesleki staj zorunludur.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Para ve Sermaye Yönetimi” önlisans diploması ve “Para ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı” unvanı verilir.

E - ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çoğunlukla özel sektör tercih edilse de kamu kurum ve kuruluşlarında da iş bulma imkanı vardır. Küçük, orta ve büyük tüm sanayi ve ticari hizmet işletmelerinde muhasebe ve finansman birimlerinde,sigorta sektöründe (operasyon ve pazarlama birimlerinde) menkul kıymetler ve yatırım şirketlerinde, borsalarda, bankalarda (cari hesaplarda, bireysel bankacılık hizmetlerinde bireysel kredi tahsisi, kredi kart ve diğer ürünlerin operasyonu ve pazarlamasında), ulusal ve uluslararası yatırım kuruluşlarında görev yapabilirler.
Ancak bunun için Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulunun Seri VIII, No:34 “Sermaye Piyasasında Faaliyette bulunanlar için Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” uyarınca sermaye piyasası alanında çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tesbit etmek amacıyla lisanslama sınavları yapılmakta, sınavlarda başarılı olanlara ilgili ihtisas alanları itibariyle mesleki yeterliliklerini gösterir lisans verilmekte, bu amaçla eğitim programları düzenlenmekte ve çalışanların sicili tutulmaktadır.Lisanslama sınavlarında başarılı olan kişilere lisans verilmesi, eğitimlerin düzenlenmesi ve sicilin tutulması Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği tarafından yapılmakta, lisanslama sınavları ise Sermaye Piyasası Kurulunca düzenlenmektedir.Bu çerçevede semaye piyasaı kurumlarında;
a)Hisse Senetleri piyasası müşteri temsilcisi
b)Sabit getirili sermaye piyasası araçları ve repo-ters repo piyasası müşteri temsilcisi,
c)Yatırım fonları müşteri temsilcisi,
d)Aracı kurum acentesi olarak faaliyet gösteren banka şubelerinde acentelik işlemlerinden sorumlu müşteri sorumlusu,
e)Seans salonlarında hisse senedi alım satımı görevini yürüten müşteri temsilcisi,
f)Bir aracı kurumla acentelik sözleşmesi imzalayan katılım bankalarında acentelik işlemlerinden sorumlu müşteri temsilcisi,
g)Bankaların ve acentelik faaliyetinde bulunacak katılım bankalarının bireysel finans merkezlerinde (çağrı merkezi-call center) hissesenedi ile ilgili işlemleri yapacak müşteri temsilcisi,
h)Aracı kurum şube müdürü,
i)Aracı kurum irtibat bürosu sorumlusu,
j)Aracı kuruluş ve portföy saklama kuruluşlarında takas ve operasyon sorumlusu olarak görev yapmak isteyenlerin “Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Sınavı”na girerek “Sermaye Piyasası Faliyetleri Temel Düzey Lisansı”nı almaları zorunludur.

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Sınavı;
1.Genel Ekonomi,
2.Sermaye Piyasası Mevzuatı, İlgili Mevzuat ve Etik,
3.Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları,
4.Hisse Senedi Piyasası,
5.Tahvil ve Bono Piyasaları,
6.Diğer Teşkilatlanmış Piyasa ve Borsalar,
7.İlgili Vergi Mevzuatı,
8.Temel Finans Matematiği, Değerleme Yöntemleri, Muhasebe ve Mali Analiz,
9.Takas ve Operasyon İşlemleri başlıklı modüllerden oluşmaktadır.
Lisanslama sınavlarında başarılı sayılmak için sınav konularının her birinden 100 üzerinden en az 60 alınması şartıyla tüm sınav konularından alınan notların aritmetik ortalamasının en az 70 olması gerekir.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
- Öğrencilerin eğitim süresince işletmelerde yaptıkları staj döneminde, işletmenin ücret politikası doğrultusunda ücret alabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Para ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlamaları halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ya da 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında devlet tarafından belirlenen ücret ile eğer varsa çalıştığı kurum için belirlenen tazminat ve mesai ücretini alırlar.
Özel sektörde çalışılan ise yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. Mesleğe ilk girişte aylık kazanç asgari ücretin iki katı civarındadır. Ancak, başarılı ve deneyimli bir meslek elemanının aylık kazancı asgari ücretin 5 ile 10 katı arasında değişmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Bu alanda çalışan kişilerin görev yaptıkları kurum ve kuruluşlarda kendilerini geliştirmeleri durumunda orta düzey yöneticilik kademelerinde görev alabildikleri gibi, mesleğinde uzmanlaşan kişiler yurtdışı para piyasalarında da çalışabilirler.
Para ve Sermaye Yönetimi önlisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, ÖSYM tarafından her yıl açılan “Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı”nda başarılı oldukları taktirde; Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Borsa ve Finans Elemanı,
- Bankacı,
- Uluslararası Ticaret Meslek Elemanı,
- Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Meslek Elemanı.

H- EK BİLGİLER

Mesleğin eğitimi Yaşar Üniversitesine bağlı meslek yüksek okulunda verilmekte olup, öğrenim ücretlidir. Ancak, üniversitenin %100 ve %50 olmak üzere verdiği burslar karşılıksızdır. %100 burslu programa yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretinin tamamını, %50 bursta ise eğitim ücretinin yarısını kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. konular burs kapsamı dışındadır.

- Meslek elemanları,
- Yaşar Üniversitesi (İzmir) Meslek Yüksek Okulu (www.yasar.edu.tr)
- ÖSYM 2008 ÖSS Sınav Kılavuzu,
- ÖSYM 2008 Dikey Geçiş Kılavuzu,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
http://dessas.yetkinforum.com

219-Otomotik Kumanda Teknisyeni 220-Otomotiv Mühendisi 221-Para Ve Sermaye Yönetimi Meslek Elemanı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 290-Türkolog 291-Uçak Bakım Teknisyeni 292-Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı 293-Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı 294-Uzay Mühendisi
» 184-Makine Teknisyeni 185-Makinist 186-Maliye Meslek Elemanı 187-Malzeme Bilimi Mühendisi
» 55-BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK MESLEK ELEMANI
» 247-Sanat Tarihçisi 248-Sanat Tarihi Öğretmeni 249-Satış Yönetimi Meslek Elemanı 250-Savcı
» 261-Sinema Yönetmeni 262-Sınıf Öğretmeni 263-Sistem Mühendisi 264-Sivil hava Ulaştırma Meslek Elemanı