HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Empty
MesajKonu: 202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim   202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim Icon_minitimeÇarş. Mayıs 19, 2010 3:38 pm

202-MÜFTÜ

TANIM

Toplumu İslam dini hakkında aydınlatan, din hizmetlerini düzenleyen ve denetleyen kişidir.

A- GÖREVLER

- Toplumu dini konularda aydınlatır, bu konuda görev alacakları saptar,
- Dini konularla ilgili, sözlü ve yazılı soruları yanıtlar,
- Hutbe ve vaaz konularını saptar,
- Camilerin açılış ve kapanış saatlerini yöresel özelliklere göre saptar,
- İbadete açılmak istenen yerlere izin verir,
- İbadet yerlerinin çevresinde yardım toplamak isteyenlerin izin işlemiyle ilgilenir,
- Görevliler hakkında yapılan şikayetleri değerlendirir ve gerekli işlemleri yapar,
- Hac ve umre ziyaretleri ile ilgili işlemleri yürütür, hac adayları için kurslar açar,
- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan takvime göre dini gün ve bayramları, sadaka-i fıtrın miktarını mahalli rayice göre belirleyerek halka duyurur.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Dini yayınlar,
- Büro malzemeleri,
- Vaaz, hutbe ve benzeri faaliyetler sırasında giyilen özel kıyafetler.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Müftü olmak isteyen kimselerin;
- Normalin üzerinde genel yeteneğe,
- Okuduğunu anlama ve düşüncelerini söz ve yazı ile ifade edebilme gücüne sahip,
- Başkalarını etkileyebilen, ikna edebilen,
- Düzgün konuşma becerisine sahip,
- Başkalarının duygu ve düşüncelerine duyarlı,
- Yeniliklere açık, geniş görüşlü,
- İnsanlara yardım etmekten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Müftüler büroda görev yaparlar ve çalışmalarında, bulunduğu il veya ilçenin kamu yöneticileri ve yöre halkıyla etkileşim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin ön eğitimi aşağıdaki İlahiyat Fakültelerinin ilahiyat bölümlerinde verilmektedir.

- Ankara Üniversitesi (Ankara)
- ****** Üniversitesi (Erzurum)
- Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas)
- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale)
- Çukurova Üniversitesi (Adana)
- Dicle Üniversitesi (Diyarbakır)
- Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
- Erciyes Üniversitesi (Kayseri)
- Fırat üniversitesi (Elazığ)
- Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi
- Harran Üniversitesi (Şanlıurfa)
- İstanbul Üniversitesi (İstanbul)
- Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (K.Maraş)
- Marmara Üniversitesi ( İstanbul )
- Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun)
- Sakarya Üniversitesi (Sakarya)
- Selçuk Üniversitesi (Konya)
- Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta)
- Uludağ Üniversitesi (Bursa)

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Din Kültürü ve Ahlak.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Bu mesleğe hazırlık eğitimi veren İlahiyat Fakültelerine girebilmek için, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen (ÖSS) Öğrenci Yerleştirme Sınavı’nda İlahiyet Fakülteleri için yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Bu yüksek öğrenim proğramında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Sınıf Öğretmenliği alan/kol ve bölümlerinden mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
Ancak kendi alan/ kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim proğramını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır
“Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Çok Programlı Lisenin İmam Hatip Lisesi Programı/ Anadolu İmam Hatip Lisesi Programı, Açıköğretim Lisesinin İmam Hatip Lisesi Programı ve İmam Hatip Okulundan mezun olanlar
ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme ve YerleştirmeSınavı (ÖSS) kazanıp “İlahiyat” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedenyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler
İlahiyat ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “İlahiyat” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Müftü olabilmek için ülkemizdeki çeşitli üniversitelere bağlı ilahiyat fakültelerinin birinden mezun olmak gereklidir.
Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl süreli "Arapça Kur' an-ı Kerim Hazırlık Programı" uygulanır. Hazırlık sınıfı öğretim süresine dahil değildir. Öğrenciler öğretim yılı başında Arapça Kur' an-ı Kerim' den yeterlik sınavına alınırlar ve başarılı olanlar 1 yıl hazırlık okumadan 1. sınıftan öğretime başlatılırlar.

İlahiyat Fakültelerinde:
- Arapça Kur'an-ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfından sonraki yıllarda Kur'an-ı Kerim' in yorumu (Tefsir); Hz. Peygamber'in sözlerinin yorumu (Hadis); İslam Hukuku, Din Felsefesi, Bilim Felsefesi ve Bilginin Değeri, Anlam ve Yorum Bilimi, Din Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi ve Genel Dinler Tarihi gibi dersler verilmektedir,
- Ders programları, ders tanımları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ekte yer almaktadır.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

1 Mart 1993' den önce ilahiyat fakültesinden mezun olan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı' nın açmış olduğu müftülük sınavına katılarak müftü olabiliyor ve atamaları yapılıyordu.1 Mart 1993'den sonra yapılan düzenlemeyle;

- En az dört yıl süreli dini yüksek öğrenim (İlahiyat Fak.) yapan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açtığı vaizlik sınavına katılarak kazandıkları takdirde, stajyer vaiz olarak atamaları yapılır. En az 1 yıl en fazla 2 yıl Stajyer Vaiz olarak çalışırlar. Bu zaman içerisinde Başkanlıkça belirlenen süre boyunca hizmet-içi eğitim kursuna alınırlar. Kursu başarı ile bitirenler il müftülüklerinde stajyer vaiz olarak çalışırlar. Stajyer vaiz olarak Müftülüklerde en az 6 ay çalıştıktan sonra, asgari 2 ay süre ile bir ilçe müftüsü gözetiminde görev yaparlar. Stajyerlik dönemlerindeki durumları ve idarecilik yapıp yapamayacakları müftülüklerce düzenlenecek olan "Değerlendirme Raporu"nda belirtilir. Bu rapor Diyanet İşleri Başkanlığı'nca incelenir ve olumlu bulunursa kişinin stajyerliği kaldırılır.
- Vaizlikte stajyerliği kalkan, müftülük için yeterli bulunan ve başkanlıkça yapılan müftülük sınavını kazanan kişiler ilçe müftüsü olurlar.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Üniversite eğitimi süresince, isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
- Kamu ile özel kurum ve kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
- Kişisel çabaları ile cami ve mescitlerde imamlık, müezzinlik gibi mesleki faaliyetlerde bulunabilirler.

EĞİTİM SONRASI

- İlahiyat Fakültesinden mezun olan ve mesleğe ilk defa Stajyer Vaiz olarak başlayan bir kişi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 9. derecenin 1. kademesinden, İmam-Hatip Lisesi kaynaklı ise 9. derecenin 2. kademesinden aylıkla atanır. Müftü olarak atanan bir kişi kıdemine göre bulunduğu derece ve kademeden aylık alır. Aylık maaşa din hizmetleri ve özel hizmet tazminatları eklenmektedir.
- İl müftülerinin çoğunluğu 1. dereceden aylık almaktadırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Diyanet İşleri Başkanlığını temsilen 5 yıl süreyle ilçe müftülüğü görevini yürüten kişi il müftü yardımcılığına terfi edebilir. İlçe müftülüğü yada il müftü yardımcılığında 6 yıl çalışan ve toplam 10 yıl yüksek kademelerde görev yapan kişi ise İl Müftülüğüne terfi edebilir.
Kişisel çabaları sonucu gösterdiği başarı ve alanında yaptığı hizmetlerle tanınmış ve 10 yıllık hizmeti olanlar Diyanet İşleri Başkanlığına kadar yükselme kaydedebilir.

BENZER MESLEKLER

- Vaizlik,
- İl Müftü Yardımcılığı,

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
- Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatı Görev ve Çalışma Yönergesi,
- Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği-(1 Mart 1993/21511 sayılı Resmi Gazete),
- ÖSS-2006 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
- 2005 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
- ÖSYM Üniversiteler Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi-Y. Kuzgun (2000),
- Çeşitli üniversite katalogları,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- Müftülükler - Diyanet İşleri Başkanlığı,
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkire İş Kurumu İl ve Şube Müdürlüğü .

203-MUHASEBE GRUBU ÖĞRETMENİ

TANIM

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, muhasebe ile ilgili eğitim veren kişidir.

A- GÖREVLER

Muhasebe ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.

Muhasebe Grubu öğretmeni, bu program çerçevesinde,
- Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
- Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
- Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
- Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
- Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
- İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder,
- Çevresindeki işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
- Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
- Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN ALET, MALZEME
VE EĞİTİM MATERYALLERİ

- Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu,
- Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar.
- Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, slayt, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb).

Muhasebe grubu öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.

Muhasebe grubu öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,
- Matematiğe ve sosyal bilimlere ilgili,
- Sınıfta iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
- Dikkatli, işine özen gösteren,
- Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
- Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,
- Yaratıcı

Muhasebe grubu öğretmeni, sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve oldukça gürültülüdür.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;
- Çeşitli üniversiteler bağlı fakültelerin Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği bölümü ile İşletme öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
- Türkçe,
- Sosyoloji.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” ve “İşletme Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puan almak, İ
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda, “Muhasebe ve Fnansman Öğretmenliği” ile “İşletme Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Meslek liselerinin, “Muhasebe”ve “Bilgisayarlı Muhasebe” bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) kazanıp “Muhasebe Finansman Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
“Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama, Muhasebe, Finans ve Muhasebe”önlisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” lisans programına Genel İşletme Girişimcilik ve ProjeYönetimAsistanlığı, İş İdaresi, işletme/İşletmecilik, İşletme Yönetimi,”İşletme Öğretmenliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
Öğrenciler eğitim ve öğretim boyunca aşağıdaki dersleri alırlar;

a) Genel Kültür Dersleri: Genel Matematik, İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil,
b) Meslek Dersleri: Hukuk Başlangıcı, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Büro Makineleri, Ticari Matematik, Temel Bilgi Teknolojisinin Kullanımı, Genel İşletme, Kamu Maliyesi, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Banka Muhasebesi, Makro Ekonomi, Finansal Tablolar Analizi, Türk Vergi Sistemi, Şirketler Muhasebesi, İstatistik, Sayısal Karar Yöntemleri, Maliyet Muhasebesi, Kıymetli Evrak Hukuku, Finansman, Vergi Muhasebesi, Üretim Yönetimi, Muhasebe Uygulamaları, İş Hukuku, Araştırma Teknikleri, Pazarlama, Yönetim Muhasebesi, Yatırım Proje Hazırlama ve Değerlendirme, Portföy Yönetimi, Muhasebe Denetimi,
c) Mesleki Formasyon Dersleri: Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Okul Deneyimi, Gelişim ve Öğrenme, Öğretimde Planlama ve Değerlendirme, Öğretim Teknikleri ve Matematik Gelişimi, Sınıf Yönetimi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Rehberlik, ayrıca eğitim sırasında okullarda uygulama çalışmaları da yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” lisans diploması ve “Muhasebe ve Finansman Öğretmeni" unvanı verilir.

- Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Muhasebe branşında çalışmaktadırlar. İşletme Bilgisi, Muhasebe, Ekonomi ve Sekreterlik gibi derslere girerler.
- Özel kuruluşların muhasebe servislerinde çalışan meslek elemanları da vardır.
- Özel dershanelerde çalışabilirler.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurt hizmetlerinden ve öğrenim katkı (harç) kredisinden yararlanılabilir. Bunların dışında öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan da istifade edebilirler.

EĞİTİM SONRASI

- Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler lisans diplomasıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilgili okullarda öğretim hizmetleri sınıfında belirlenen kadrolara atanırlar. Kadrolarına denk düşen derece ve kademe ile her yıl belirlenen katsayı ve tazminat oranlarına göre aylık maaş alırlar.
- Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere okullar açılmadan önce eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
- Özel sektörde çalışanların ücretleri ise karşılıklı anlaşma ile belirlenir. Bu miktar asgari ücretin 2 ile 4 katı arasında değişmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitimden sonra alanlarında master (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğrenim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanlarla öğretim üyesi olarak görev alabilirler.
Kendi işyerlerini açabilirler. (Muhasebe bürosu vb.)
Milli Eğitim Bakanlığınca açılan sınavlarda başarılı olanlar eğitim yöneticiliği yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tüm öğretmenlikler,
- Muhasebecilik.

H- EK BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE
İŞ GÜVENLİĞİ

Sürekli ayakta kalma neticesi bacaklarda varis hastalığına maruz kalınabilmektedir.

- Meslek elemanları,
- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar ile 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı karar eki
- ÖSS-2006 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
- 2006 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
- Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2006 Kılavuzu,
- ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000,
- Çeşitli üniversitelerin katalogları,

- İlgili Eğitim Kurumları,
- MEB Personel Genel Müdürlüğü,
- MEB Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş İl ve Şube Müdürlükleri.

204-MUHASEBE MESLEK ELEMANI

TANIM

Kamu ve özel sektör işletmelerinde, hizmet ve üretim faaliyetlerinin gerçekleşmesi için yapılan mali hareketleri muhasebe mevzuatına göre defter veya bilgisayara kaydeden meslek elemanıdır.

A- GÖREVLERİ

 Çalıştığı işyerinin gelir giderle ilgili fiş, fatura vs. gibi evraklarını düzenler ve bunları ilgili defterlere veya bilgisayara kaydeder,
 İşyerinde çalışan ücretlilerin bordrosunu hazırlar.
 Çalıştığı işyerinin borç ve alacaklarını takip eder,
 İşyerine ait vergilerin beyannamesini hazırlayarak tahakkukunu yaptırır, işyerinin vergilerinin gününde ödenmesini takip eder,
 Çalıştığı işyerinin bütçe ve bilançosunun çıkarılmasına yardımcı olur,
 Çalıştığı işyeri ile ilgili bilgi ve belgeleri dosyalar, kanuni sürelere uygun olarak saklar,

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Fiş, fatura,
- Bilgisayar,
- Telefon,
- Faks,
- Fotokopi makinesi,
- Daktilo,
- Diğer büro malzemeleri.

Muhasebe meslek elemanı olmak isteyenlerin;
- Muhasebe, maliye, ekonomi, vergi kanunları, ticaret hukuku konularına ilgisi olan,
- Sabırlı ve düzenli çalışmasını bilen,
- İşinde dikkatli, tertipli düzenli çalışabilen,
- Finans konularına meraklı,
- Sır saklayan kişiler olması gerekir.

Muhasebe meslek elemanı genellikle masa başında veya bilgisayar önünde, oturarak, defter işleyerek veya fiş fatura keserek iyi aydınlatılmış, temiz, sakin ortamlarda çalışır,
İş yoğunluğunda veya işletmelerin bilanço çalışmaları dönemlerinde hafta sonları veya gecede çalışabilirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi meslek yüksek okullarının Muhasebe bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
- Türkçe.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek Liselerinin A grubu (Ticaret Lisesi Fen), Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe, Bankacılık, Ticaret, Dış Ticaret, İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Satış Yönetimi ve Reklamcılık Genel Hizmetler (Demiryolu), Tesis İşletmeciliği, Sigortacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Emlak Komisyonculuğu Bölümlerinden ve Ticaret Liselerinden kol ayrımı olmadığı dönemlerde mezun olanlar “Muhasebe” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip olmaları halinde yerleştirilebilirler.
- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olan/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli (EA) Eşit Ağırlık puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimin 1. yılında öğrenciler Türkçe, Matematik, ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Genel Muhasebe, Bilgisayar Büro Programları, Genel İşletme, İktisat, Ticaret Hukuku, Büro Yönetimi ve İletişim Teknikleri, İstatistik derslerinden, Eğitimin 2. yılında; Türkçe, Bilgisayarlı Muhasebe, Vergi Hukuku, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemleri Yönetimi, Muhasebe Denetimi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Türk Vergi Sistemi derslerinden başarılı olunması gerekmektedir.
Ayrıca Finansal Yönetim, Kooperatif Muhasebesi, Banka Muhasebesi, Enflasyon Muhasebesi, İnşaat Muhasebesi, Borçlar Hukuku gibi seçmeli Derslerde verilmektedir.

EĞİTİMİN SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

2 yıllık Eğitimini başarıyla tamamlayanlar Eğitimin sonunda “Muhasebe Meslek Elemanı” Ön Lisans Diploması ve unvanı alırlar.

Muhasebe Meslek Elemanları;
- Serbest Muhasebe Bürolarında,
- Büyük-Küçük işletmelerin muhasebe, finansman, personel bölümlerinde,
- Yatırım finans kurumlarında,
- Devlet Kurumlarının muhasebe, personel bölümlerinde ve vergi dairelerinde,
- Kamu ve özel bankalarda,
İş bulma olanağına sahiptirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Özel sektör kuruluşlarının vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. Staj döneminde çalıştıkları işyerinden belli bir ücret alabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Muhasebe Meslek Elemanlarının ücretleri çalıştıkları işyerindeki bilgi, beceri ve performansına göre değişmektedir. Ücretleri genellikle asgari ücretin üzerinde olmakla beraber işyerindeki deneyim ve performansına göre artmaktadır.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Muhasebe ön lisans programını başarıyla tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında başarılı olmaları halinde Çalışma ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Muhasebe, Muhasebe Bilgi Sistemleri, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Finansman Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
- Mezunlar 4 yıl süre ile bir Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavir yanında staj görmeleri ve yapılan sınav sonunda başarılı olmaları halinde Serbest Muhasebeci belgesini ve unvanını alabilirler, isterlerse kendi işyerlerini açabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Muhasebeci,
- Maliyeci,
- İşletme Meslek Elemanı,
- Büro Yöneticisi,
- Pazarlamacı,
- Sigortacı,
- Emlakçı.

- Meslek elemanları,
- Muhasebe Büroları,
- ÖSYM Öğrenci seçme sınav kılavuzu ÖSS 2006,
- Ç.Ü. Osmaniye MYO Muhasebe Bölüm Başkanlığı,
- ÖSYM Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu (2006),
- ÖSYM Meslek Yüksek Okulları ile Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğretimine Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu (2005).
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar

- İlgili Eğitim kurumları,
- TİK Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

205-MÜTERCİM (ÇEVİRMEN)

TANIM

Bir dilde yazılı bir metni başka bir dile çeviren kişidir.

A- GÖREVLER

Mütercim bir dilden, bir başka dile veya dillere çeviri yaparken;

- Çeviri yapacağı dilde yazılı edebi eserleri, metinleri, bilimsel makaleleri, gazete ve dergileri, siyasi, hukuki, ekonomik, teknik ve diğer türdeki eserleri önce dikkatle okur, anlam bütünlüğünü ve ifade doğruluğunu bozmadan diğer bir dile cümle cümle çevirir,
- Yapılan çevirilerin doğruluğunu kontrol eder,
- Kendi öz dili ve bildiği yabancı dile ait gelişmeleri yakından izler.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Büro makineleri (daktilo, bilgisayar, faks),
- Her çeşit kırtasiye malzemesi,
- Sözlük,
- Her türlü yerli ve yabancı yayın.

Mütercim olmak isteyenlerin;
- Normalin üstünde genel akademik yeteneğe ve sözel yeteneğe,
- Üst düzeyde okuduğunu anlama gücüne ve belleğe sahip,
- Yabancı dillere ve kültürlere ilgili,
- Uzun süre yazılı metinler üzerinde çalışma yapmaya istekli

Bu meslek üyeleri genellikle; kapalı ortamlarda, tek başlarına ve oturarak çalışırlar. Mütercim çalışırken birinci derecede sözcüklerle ve kavramlarla ilgilidir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Ülkemizde mütercimlik eğitimi veren üniversiteler;
- Bilkent Üni. Uygulamalı Yabancı Diller Yüksek Okulu (Ankara)-(İngilizce-Fransızca-Türk),
- Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu (İstanbul)-(İngilizce),
- Atılım Üniversitesi Fen –Edebiyat Fak.(İngilizce)
- Hacettepe Üniversitesi (Ankara)-İngilizce-Fransızca),
- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak.(Alm-İng-Fransızca)
- Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fak.(Alm-Fransızca),
- Okan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi(İstanbul)
- Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi(Almanca)
- Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fak. (İstanbul)-(Fransızca)
- Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edeiyat Fak.(Fransızca)
mütercimlik-tercümanlık bölümleridir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Edebiyat-Kompozisyon,
- Yabancı Dil.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Mütercim-Tercümanlık” lisans programları için yeterli “DİL” puan almak,
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Mütercim-Tercümanlık ” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Bu yüksek öğrenim proğramında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Yabancı Dil alanından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
Ancak kendi alan/ kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim proğramını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır
Uygulamalı İngilizce-Türkçe Çevirmenlik,” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Mütercim-Tercümanlık” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Hacettepe Üniversitesi Mütercimlik-Tercümanlık (İngilizce) bölümünde;
I. yıl; Türk Dili, Güzel Sanatlar-Beden, İngilizce Yazı Becerisi, Dilbilimine Giriş, İngilizce Sözlük Bilgisi, Batı Kültürleri ve Uygarlığı, İngilizce Okuma, Metin İnceleme, Türkçe Yazı Becerisi, İngilizce Konuşma,
II. yıl; ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Güzel Sanatlar-Beden, İngilizce’nin Yapısı, Basın Dili, Çeviriye Giriş, Türkçe Yazı Becerisi II, İngilizce Konuşma II, Tıp Terminolojisi, İngilizce Okuma II, Bilim ve Teknik Metinlerinin Çevirisi, Türkçe’nin Yapısı, Duyduğunu Anlama, Konuşmalarda Not Alma, Tıbbi Çeviri,
III. yıl; Güzel Sanatlar-Beden, İngilizce-Türkçe Karşılaştırmalı Dilbilgisi, Söylem Çözümlemesi, Çağdaş Batı Edebiyatı, Sosyal Bilimlerin Metin Çevirisi, Ardıl Çeviriye Giriş, Edebi Çeviri I, Çeviri Kuramı, Özetleyerek Çeviri, Ardıl Çeviri I, Yazılı Metinlerin Sözlü Çevirisi I,
IV. yıl; Güzel Sanatlar-Beden, Hukuk ve Ekonomi Metin Çevirileri, Simultane Çeviri I, Ardıl Çeviri II, Yazılı Metinlerin Sözlü Çevirisi II, Edebi Çeviri II, Çeviri Eleştirisi, Özel Konulu Çeviri, Simultane Çeviri II, Simultane Konferans Çevirisi, Çeviri Projesi derslerini alırlar.
Bu derslerden başka her yıl bölüm içi seçmeli dersler olarak Almanca ve Fransızca okutulmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Mütercim-Tercümanlık ” lisans diploması ve "Mütercim" unvanı verilir.

- Çalışma alanının daralması ve genişlemesi uluslararası ilişkilere bağlıdır. Avrupa Topluluğuna üyeliğin söz konusu olduğu günümüzde bu meslek elemanlarına olan ihtiyaç da artmaktadır.
- Meslek elemanları; çeşitli kamu kuruluşlarında (Dış İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları, uluslararası kuruluşlarda çalışabilirler.
- Üniversitelerde akademik kariyer yapma imkanları mevcuttur.
- Ayrıca mütercimler genellikle özel büro açarak kendi çalışma alanlarını yaratırlar. Bu şekilde yeni işgücü alanları da doğar.

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Üniversite öğrencisi iken (özellikle dördüncü sınıfta) tercüme ve mütercimlik büroları ile ilişki kurularak bir ücret karşılığında çalışılabilir.
- Yüksek öğrenimleri süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim ve Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden öğrenim katkı (harç) kredisinden yararlanabilirler, ayrıca çeşitli resmi ve özel kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan faydalanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

- Kamu sektöründe derece ve kademeye uygun maaş alınır.
- Özel sektörde ise tecrübe en önemli faktördür. Buna göre ücret belirlenir. Ülkemizde kazancı en yüksek meslek gruplarından birisidir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Hukuk, sağlık, dış ticaret, işletme, iktisat vb. konularda uzmanlık alanlarını genişletebilirler.
Mesleğinde yeterli ve başarılı kişiler yüksek ücretle, aranan eleman olarak çalışabilirler.
Yeminli mütercimlik belgesine sahip olanlar çeviri bürolarında çalışabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tercüman.

- Meslek elemanları,
- ÖSS- 2005 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
- 2005 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
- Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
- ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000,
- Çeşitli Üniversite katalogları,

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri
http://dessas.yetkinforum.com

202-Müftü 203-Muhasebe Grubu Öğretmeni 204-Muhasebe Meslek Elemanı 205-Mütercim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 164-İŞLETMECİ 165-İSTATİSTİKÇİ 166-İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ 167-İTHALAT-İHRACAT MESLEK ELEMANI
» 261-Sinema Yönetmeni 262-Sınıf Öğretmeni 263-Sistem Mühendisi 264-Sivil hava Ulaştırma Meslek Elemanı
» 290-Türkolog 291-Uçak Bakım Teknisyeni 292-Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı 293-Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı 294-Uzay Mühendisi
» 247-Sanat Tarihçisi 248-Sanat Tarihi Öğretmeni 249-Satış Yönetimi Meslek Elemanı 250-Savcı
» 257-Seyahat İşletmecisi 258-Seyahat İşletmeciliği Meslek Elemanı 259-Seyis 260-Sigortacılık Meslek Elemanı