HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Empty
MesajKonu: 147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI   147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Icon_minitimeÇarş. Mayıs 19, 2010 3:15 pm

143-GRAFİK TASARIMCISI

TANIM

Bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi yani billboard, basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi iletişim kanallarında yayınlanmak üzere yazı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlayan kişidir.

A- GÖREVLER

- Tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir, müşterilerle görüşmeler yapar,
- İlgili konuda tek başına veya reklam ajanslarında ekip olarak çalışarak bir kavram ve ana tema oluşturur,
- Konunun gerektirdiği kavramlara uygun görsel düzenlemeler tasarlar,
- Gerektiğinde fotoğraf ve film çekimlerinde, sanat yönetmeni olarak yaratıcılığa katkıda bulunur, uygulamada estetik düzenlemeleri gerçekleştirir veya denetler,
- Basılacak veya TV kanalları, internette yayımlanacak bir malzemenin tasarımından basım veya yayım aşamasına kadar uzanan tasarım sürecini takip eder, denetler ve sonuçlandırır. Örneğin; bir broşürün tasarımını yaparken; bilgisayarda uygulayarak veya teknisyene uygulatarak film aşamasına gelmesini sağlar, film aşamasında tasarımın aslına uygunluğunu denetler, prova baskısı ile sonuca yakın örneği inceler, baskı aşamasında matbaayı, malzemeyi (kağıt vb.) denetleyerek doğru sonucu almayı sağlar.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Bilgisayar, özellikle masa üstü yayıncılık, grafik gibi bilgisayar programları,
- Scanner-resim tarayıcı, printer-yazıcı gibi bilgisayarla ilgili donanımlar.
- Her türlü kağıt ve benzeri malzeme,
- Her türlü resim malzemesi,
- Baskı alet ve araçları,
- Fotokopi ve diğer büro aletleri,
- Her türlü iletişim ve bilgi iletim araçları.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Grafik tasarımcısı olmak isteyenlerin;
- Biçim ve mekan ilişkisini görebilen,
- Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
- Hayal gücü zengin, yaratıcı,
- Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen,
- Sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili,
- Yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen kimseler olmaları gerekir.
Genel kültür düzeyi yüksek kişilerin bu alanda başarılı olacağı düşünülmektedir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Grafik tasarımcısı, büroda; bilgisayarla veya çizim masası üzerinde, (zaman zaman sakin ortamlarda) film stüdyolarında, çoğu zaman bilgisayar karşısında, fotoğraf stüdyolarında, ajanslarda, genellikle zamana karşı yarışarak çalışmak durumundadır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;
- Anadolu Üni.(Eskişehir), Engelliler Entegre Y. O."Grafik Sanatları" (lisans),
- Anadolu Üni. (Eskişehir), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Akdeniz Üni. (Antalya), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- ****** Üniversitesi, (Erzurum) Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Başkent Üniversitesi (Ankara), Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, “Grafik Tasarımı”
- Bilkent Üni.(Ankara), Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık F."Grafik Tasarım"
- Beykent Üni.(İstanbul), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik Tasarım"
- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, “Grafik Tasarımı”
- Çukurova Üniversitesi, (Adana) Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Doğuş Üniversitesi ( İstanbul ) Sanat ve Tasarım Fakültesi “Grafik”
- Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Dumlupınar Üni. (Kütahya), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Hacettepe Üniversitesi (Ankara), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Grafik Tasarımı”
- Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Grafik Tasarımı”
- Maltepe Üni.(İstanbul) Mühendislik ve Mimarlık F. "Grafik Tasarımı"
- Marmara Üniversitesi (İstanbul), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Mersin Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Mimar Sinan Üni. (İstanbul), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik Tasarımı"

- Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Grafik”
- Süleyman Demirel Üni. (Isparta), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik"
- Yeditepe Üni. (İstanbul), Güzel Sanatlar Fakültesi "Grafik Tasarımı”
bölümlerinde verilmektedir.
Ayrıca, aşağıdaki üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir;
- Akdeniz Üniversitesi, Serik Meslek Yüksekokulu “Grafik Tasarımı” bölümü
- İzmir Ekonomi Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu “Grafik Tasarımı” bölümü
- Selçuk Üniversitesi Seydişehir Meslek Yüksekokulu “Grafik Tasarımı”
- Yaşar Üniversitesi( İzmir ) Meslek Yüksekokulu “Grafik Tasarımı”

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Bu mesleği seçecek kişilerin, orta öğrenimde resim derslerinin yanı sıra matematik dersinde de başarılı olması gerekir.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Özel Yetenek Sınavına kayılmak için gerekli baraj puan almak,
- Özel yetenek sınavına katılarak başarılı olmak gerekmektedir,
- Grafik Tasarımı ön lisans programına girmek için ise Öğrenci Seçme Sınavında Yeterli Eşit Ağırlık (EA) puan almak gerekmektedir.

Meslek liselerinin “Grafik / Grafik Sanatlar” ile “Tasarım ve Teknolojisi” bölümlerinden mezun olanlar, “Grafik” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

“Fotoğraf”, “Fotoğrafçılık”, “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık”, “Grafik”, “Grafik Tasarımı”, “Serigrafi” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Grafik”, “Grafik Sanatları”, “Grafik Tasarım”, “Grafik Tasarımı” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Grafik Tasarımcılığı ile ilgili eğitim veren lisans programlarında eğitim liseden sonra 4 yıl, meslek yüksekokullarında 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere;
Temel Sanat Eğitimi, Desen, Yazı Tipografi, Modelaj, Fotoğraf, Sanat Tarihi, Kültür Tarihi, Reklam Analizi, Bilgisayar Grafiği, Çağdaş Sanat, TV-Video Grafiği, Grafik Atölyesi, Özgün Baskı-Resim, Estetik ve Sanat Felsefesi, Teknik Resim-Persfektif, Sanat Sosyolojisi, Sanat Yazıları, Semiatik, Sanat Eserlerini İnceleme, gibi dersler okutulmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Grafik Tasarımcılığı ile ilgili eğitim veren lisans programlarından mezun olanlara "Lisans" diploması ve "Grafik Tasarımcısı" unvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Tanıtım sektöründe: Reklam ajansları, tanıtım atölyeleri, endüstri-ticaret ve devlet kuruluşlarının ilgili bölümlerinde; grafik tasarımcısı, sanat yönetmeni veya yardımcısı olarak çalışır.
- Multimedyada, her türlü interaktif (elektronik) ortamda hazırlanan çalışmalarda görev alırlar. (İnternet sayfalarının hazırlanması gibi.)
- Yayıncılık sektörü: Gazete veya dergilerde; sanat yönetmeni olarak çalışırlar. Sayfa düzenleri, kapak tasarımı, ilgili düzenlemeler ve illüstrasyon çalışmaları yapar.
- Film sektörü: Uzun veya kısa metrajlı filmlerde, TV filmlerinde sanat yönetmenliği veya jenerik hazırlanmasında görev alabilir. Bilgisayarla hazırlanan tüm tasarım ve uygulamalarda çalışır.
- Çizgi film atölyelerinde: Tip yaratmak, storyboard hazırlamak, jenerik yapmak gibi işlerde çalışır.
- “Grafik” lisans programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan / açılacak Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Resim / Grafik öğretmeni olarak çalışabilirler.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenci kredisi ile çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler.

EĞİTİM SONRASI

- Tecrübe, işteki pozisyon, işyerinin büyüklüğü, ücretlerde etkili olur. Tasarımcı veya sanat yönetmeni (Art Direktör) yardımcısı olarak işe başlandığında asgari ücretin 1-2 katı, sanat yönetmeni olarak işe başlandığında asgari ücretin 3-4 katı arası ücret alınır. İşteki deneyim ücret değerlendirmesinde etkili olur. Serbest çalışmayı seçen grafik tasarımcıları, Grafikerler Meslek Kuruluşu'nca yılda iki kez belirlenen fiyat listesine göre çalışırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Çalıştıkları kurumlarda önce grafik tasarımcısı veya sanat yönetmeni yardımcısı olarak işe başlarlar. Yaratıcılıkları, mesleki başarıları ve deneyimleri doğrultusunda; sanat yönetmeni, daha sonra da sanat yönetmenleri ve metin yazarlarından oluşan yaratıcı grubun başında yaratıcı yönetici (Creative Direktör) olabilirler. Bu ilerleme ve başarı kişinin meslekte iyi bir ücret almasına olumlu katkılar sağlar.

- Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tanıtım Fotoğrafçılığı,
- Tanıtım Filmi Yönetmenliği.

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek Elemanları,
- ÖSS-2005 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
- 2005ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
- Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
- ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000,
- Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar ile 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı karar.
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar.

İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

144-GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI

TANIM

Gümrük mevzuatı, gümrük müşavirliği, dış alım ve dış satım konularında ara insan gücü olarak çalışan kişidir.

A- GÖREVLER

- Kara, deniz, hava ve demiryolu ile taşınan eşyanın aktarma ve transit gümrük işlemlerini, gümrük kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak yapar,
- Kaçakçılığa engel olmak için gerekli yasal işlemleri yapar,
- Dış ticaret ve ekonomik gelişmeleri yakından izler,
- Gümrüğe ait ekonomik, ticari ve mali konular (ticaret, ödeme anlaşmaları ile Dış Ticaret Rejimi ve Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun ve Tebliğlerin gümrüğe ilişkin hükümleri dahil) hakkındaki uygulamaları yapar.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Bilgisayar, daktilo, faks, teleks, hesap makinesi,
- Her çeşit büro aletleri, ordino, manifesto, beyannameler, irsaliye vb.

Gümrük işletme meslek elemanı olmak isteyenlerin;
- İstatistik, Hukuk, Sosyal Bilimler alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı,
- Dürüst, güvenilir, dikkatli ve sabırlı,
- Hızlı ve sağlıklı kararlar verebilen,
- Kişilerle iyi iletişim kurabilen,
- Günlük değişikliklere uyum sağlayabilen
kimseler olmaları gerekmektedir.

Gümrük işletme meslek elemanları, genelde büro ortamında ve çoğu zaman masa başında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı genellikle gürültüsüz, sessiz, düzenli ve kapalı alanlardır. Bazen de sahada açık alanlarda çalışmak gerekebilir. Kişi çalışırken ithalat ve ihracatçılarla, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen Üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının “Gümrük İşletme” bölümünde verilmektedir :

- Gaziantep Üniversitesi. Kilis M.Y.O.
- Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı M.Y.O.
- Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler M.Y.O.
- Selçuk Üniversitesi , Silifke Taşucu M.Y.O.
- Trakya Üniversitesi Edirne M.Y.O.
- Trakya Üniversitesi, Edirne İspala MYO.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
- Sosyal Bilimler.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret bölümleri mezunları ve Ticaret Liselerini Alan Ayırımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Gümrük İşletme” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Genel Ekonomi, İşletme Ekonomisi, Hukuk, Türk Gümrük Tarihi ve Kapitülasyonlar, Türk Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama, Uluslar arası Taşıma ve Depolama, Gümrük Vergileri ve Tarife Cetveli, Kaçakçılığın Önlenmesi, İstatistik, Bilgi İşlem, Gümrük Kanunu ve Yönetmelikleri, Rapor Yazma, Kamu Yönetimi, Kambiyo, Halkla İlişkiler, İdari Yargı ve Dış Ticaret Rejimi gibi dersler verilir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE, DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Gümrük İşletme Ön Lisans Diploması” ve “Gümrük İşletme Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Gümrük işletme meslek elemanı, Gümrük Müdürlüklerinde, ithalat ve ihracat bürolarında, gümrük müşavirliklerinde iş bulma olanağına sahiptirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak serbest olarak da çalışabilirler.

Son yıllarda ülke dış ticaret hacminin ekonomik açıdan çok büyük bir önem taşıması, bu alanda oldukça nitelikli meslek elemanlarına olan ihtiyacı da giderek artırmıştır. Bu nedenle kendisini iyi yetiştirmiş, bilgisayar programlarını kullanabilen, en az bir yabancı dil bilen ve yaptığı işi seven kişilere bu sektörde oldukça fazla ihtiyaç vardır.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler.
Ayrıca zorunlu staj süresi olan en az 40 günlük staj süresince, işletmenin ücret politikasına göre öğrenciler bir miktar ücret elde edebilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.
Kamu sektöründe çalışanlar 657 Sayılı devlet Memurları Kanununa göre, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Gümrük İşletme ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı oldukları taktirde Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi,İşletme Enformatiği, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslar arası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

Kamu sektöründe işe başlayanlar gerekli şartları taşıdıkları ve yapılacak sınavlarda başarılı oldukları taktirde yönetici pozisyonuna geçebilirler. Özel sektörde İthalat ve İhracat firmalarında çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre yönetici olabilirler. Gümrük Komisyoncusu yanında çalışanlar sınavlarda başarılı olmak kaydı ile “Gümrük Komisyoncusu” olabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Gümrük müşaviri,
- Gümrük işletmecisi,
- Gümrük müfettişi,
- Sigortacı,
- Kambiyocu.

- Meslek elemanları,
- Üniversiteler Yüksek Öğrenim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız KUZGUN) ÖSYM Yayınları Ankara 2000,
- ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu –2005,
- Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
- 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu
- MEDAK (Meslek Danışma Komisyonu) üyesi kuruluşlar.

- İlgili eğitim kurumları,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

145-GÜVENLİK SİSTEMLERİ TEKNİSYENİ

TANIMI

Binalara ait yangın algılama ve ihbar sistemlerinin, kapalı devre kamera kontrol güvenlik sistemlerinin (CCTV), soygun alarm ve ihbar sistemleri ile geçiş kontrol sistemlerinin tesisi, kurulumu, bakımı ve onarımını yapan kişidir.

A – GÖREVLER

Uzman mühendislerce hazırlanan ;
-Yangın algılama ve ihbar, kapalı devre kamera kontrol, soygun alarm ve geçiş kontrol (El Detektörü, kapı detektörü, x-ray cihazı vb) sistemi projelerinin tesisat ve montajını yapar,
-Monte ettiği sistemlerden kaynaklanabilecek kazalara karşı önlemler alır ve uygular,
-Kurulu tesisatın arıza tespitini ve onarımını yapar,
-Temel elektrik ve elektronik devrelerini yapar,
-Temel düzeyde elektrik hesaplamaları yapar,
-Bilgisayar destekli devre tasarımı yapar,
-Ofis paket program uygulamaları yapar,
-Mesleğe ilişkin gelişmeleri takip eder.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

-Çeşitli elektronik ölçü aletleri,
-Lehim makine ve havyaları,
-Çeşitli el takımları,
-Çeşitli güç kaynakları,
-Dijital deney setleri ve test cihazları,
-Bilgisayar ve ilgili yazılımlar,
-Programlanabilir kontrol aletleri,
-Elektronik ve elektrik devre elemanları,
-Kablolar, entegre devreler, diot vb.

B – MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Güvenlik sistemi teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Fen bilimleri ve matematiğe ilgili ve bu alanda başarılı,
- El ve parmak becerisine sahip,
- Sabırlı, dikkatli, titiz, sorumluluk duygusu gelişmiş,
- Mekanik yeteneğe sahip ve ilgili,
- Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan,
- Yükseklik korkusu olmayan,
- Sesleri ayırt edebilme yeteneğine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen,
- İşbirliği içinde çalışabilen
kimseler olması gerekir.

C – ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Güvenlik sistemleri teknisyeni büro ortamında da çalışmakla birlikte genellikle ev, iş yerleri ve fabrikalarda açık ve kapalı ortamlarda, her türlü hava koşulunda çalışırlar. Genelde yeni kurulan binaların güvenlik sistemlerini kurduklarından değişik mekanlarda çalışırlar. Görevleri diğer çalışanlarla işbirliği içinde olmayı gerektirir.

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;
Meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinin “Elektrik-Elektronik” alanı “Güvenlik Sistemleri” dalında verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER
- Fen Bilgisi,
- Türkçe,
- Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

-Meslek liselerine girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak,
-Anadolu meslek/Anadolu teknik liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Eğitim süresince;
Ortak dersler:
Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih , T.C. İnkılap Tarihi ve ******çülük, Coğrafya,
Matematik , Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Millî Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım, Tanıtım ve Yönlendirme,

Ortak alan dersleri:
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Elektrik-Elektronik ve Ölçme, Elektrik-Elektronik Esasları, Teknik ve Mesleki Resim, Bilgisayar Destekli Uygulamalar, Endüstriyel Kontrol ve Arıza Analizi,
Dal dersleri:
İşletmede Beceri Eğitimi, Dijital Elektronik, Mikro Denetleyiciler, İnternet ve Güvenlik, Ağ Yapıları, Yangın Algılama ve Soygun Alarm Sistemleri, Kapalı Devre Kamera ve Geçiş Kontrol Sistemleri, Motor Sürücüleri ve Robotik, SCADA Sistemleri derslerini alırlar.

EĞİTİM SONRASI
ALINAN BELGE DİPLOMA VE
UNVAN

Eğitimini tamamlayanlara meslek lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı verilmektedir.

E – ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Türk elektrik-elektronik sanayiinin Türkiye ekonomisi içerisindeki payı her geçen gün artmaktadır. Sektörün sürekli gelişiyor ve kendini yeniliyor olması, dünya teknolojilerine uyum sağlamada ve yeni teknolojileri benimsemede gösterdiği çabukluk, güvenlik sistemlerinde de kendini göstermektedir.
Özel güvenlik hizmetleri kendi içinde gelişirken aynı zamanda, teknolojik gelişmeler, güvenliğin etkinliğini artırmaktadır. Gelişen teknolojiyle güvenlik hizmeti; fiziki kontrol ve denetimden çok görsel kontrol ve denetime dönüşmektedir. Kullanılan teknik ekipmanların da günden güne gelişmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte bu alanda nitelikli elemana olan ihtiyaç artmaktadır.
Ülkemizde son yıllarda güvenliğin önem kazanması, bu konuda çalışan firmaların çoğalmasına neden olmuştur. Meslek elemanları bu firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini de açabilirler.

F – EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

- Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’dan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
- Öğrenciler işletmede beceri eğitimi süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilir.

EĞİTİM SONRASI

-Meslek elemanları işe ilk başladıklarında en az asgari ücret ve üzerinde ücret almaktadırlar.
-Ayrıca yaptıkları iş başına da prim almaları söz konusudur.

G – MESLEKTE İLERLEME

-Güvenlik sistemleri teknisyenleri, çalıştıkları iş yerinde ustabaşı, şef düzeyine kadar yükselebilirler.
- Meslek lisesi Elektrik-Elektronik alanı Güvenlik Sistemleri dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme,Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim),Endüstriyel Elektronik,Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon,Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim),Ev Cihazları Teknolojisi,Hidroelektrik Santralleri,Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim),Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin Elektrik-Elektronik alanı Güvenlik sistemleri dalından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektronik (Sivil Havacılık Yüksekokulu), Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Hava Yüksek Okulu) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER

- Elektronik Teknisyeni,
- Elektrik Teknisyeni,
- Endüstriyel Bakım Onarım Teknisyeni,
- Haberleşme Sistemleri Teknisyeni,
- Kontrol Sistemleri teknisyeni

I – YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
- Meslek lisesi öğretmenleri,
- 4702 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu”,
- MEGEP Mesleki ve Teknik Eğitim Alanları Tanıtım Modülü Eylül/2005,
- www.megep.meb.gov.tr
- ÖYSM Öğrenci Seçme Sınav Kılavuzu ÖSS 2007,
-ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu 2007,
-Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi kuruluşlar

İ – DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
-Türkiye iş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezleri,
-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

146-GÜZELLİK UZMANI

TANIM

Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlıklı, daha güzel, daha genç göstermek için gerekli araç ve makineleri doğru ve bilinçli bir şekilde uygulayan kişidir.

A- GÖREVLER

- Cildin yapısını inceler, türünü tespit eder, ihtiyacını belirler,
- Cildi buhar, süt, tonik ve losyonlar kullanarak temizler, ihtiyacı olan bakımı yapar,
- Kan dolaşımını sağlamak ve gözenekleri açmak için çeşitli maskeler uygular,
- Yüzdeki kırışıklıkları giderici işlemler yapar,
- Yüz ve vücuttaki istenmeyen tüyleri alır,
- Tırnak bakımı yapar,
- Vücuda ve yüze masaj uygular,
- Yüz şekillerine uygun gece ve gündüz makyajı yapar,
- Bölgesel zayıflama programları uygular,
- Kullandığı araç ve gerecin bakımını ve basit onarımını yapar.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

- Büyüteç,
- Elektrodyon,
- Yüksek frekans aletleri,
- Epilasyon aleti,
- Manikür, pedikür aletleri,
- Masaj aletleri,
- Her türlü cilt bakım ürünü vb.

Güzellik uzmanı olmak isteyenlerin;
- Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
- Görme duyusu gelişmiş,
- Estetik görüş sahibi,
- Yenilikleri izleyebilen,
- Sabırlı, titiz ve dikkatli,
- Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Güzellik uzmanları, güzellik salonlarında görev yaparlar. Ortam temiz, sakin, genellikle hoş kokulu ve sterildir. Güzellik uzmanları müşterileri ile iletişim halinde çalışırlar ve pazar günü dışında haftanın her günü görev yaparlar. İş genellikle ayakta yürütülür. Müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaförlük ile çok programlı liselerin Kuaförlük bölümlerinde, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ve pratik kız sanat okullarında, ayrıca özel kuruluşların açmış olduğu özel kurslarda verilmektedir.
Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm Mesleki Eğitim Merkezlerinin Berberlik alanının altında Cilt Bakımı ve Güzellik dalında eğitim verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- El İşi
- Dil Bilgisi

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu meslek liselerine girebilmek için,
- İlk öğretim okulu mezunu olmak (ilköğretimden sonra öğrenime ara verenler ile orta öğretim düzeyinde herhangi bir programa bir süre devam etmiş olanlar sınavı kazansalar bile bu okullara alınmazlar).
- Sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması,
- Milli Eğitim Bakanlığı’nca Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) bu bölümü tercih ederek başarılı olmak gerekmektedir.
- Kız meslek/meslek liseleri, çok programlı liseler ile kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak zorunludur.
Mesleki Eğitim Merkezlerine girmek için,
- 14 yaşını doldurmuş olmak,
- Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
- Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
- Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gereklidir.
- Özel kurslarda eğitim görmek için en az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi liselerde 4 yıldır. Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır.

- Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Cilt Bakımı” dalında öğrenim gören öğrenciler, hem lise, hem kurs hem de çıraklık düzeyinde alınan tüm eğitimlerde öğrencilere verilen belli başlı genel kültür derslerinin yanı sıra; cilt bakımı ve kuaförlük alanı, meslek resmi, hijyen, meslekli anatomi ve fizyoloji, mesleki yabancı dil, mesleki kimya, cilt bakımı ve uygulaması, vücut bakımı ve masaj, epilasyon, makyaj, girişimcilik, işletme bilgisi, iş yönetimi, ilk yardım, insan ilişkileri ve iletişim, araştırma teknikleri gibi meslek dersleri de alırlar.
- Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanında tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.
- Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri ve kız meslek/meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitimleri sırasında asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
- Özel kurslar, genellikle 8 ay sürmektedir.
- Ayrıca özel kurslarda müşteri ilişkileri, kozmetik ürün firmaları ile ilişkiler gibi konularda bilgi verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

- Anadolu Kız meslek/Anadolu meslek lisesi mezunlarına “Anadolu Meslek Lisesi” diploması ve “Teknisyen” unvanı,
- Kız meslek/meslek lisesi mezunları ile çok programlı lise mezunlarına “Meslek Lisesi Diploması” ve “Teknisyen” unvanı,
- Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsünü ve pratik kız sanat okullarını bitirenlere “Kurs Bitirme Belgesi” verilir.
- Mesleki Eğitim Merkezlerinde çıraklık eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” ünvanı verilir.
- Özel kursları bitirenlere "Sertifika" verilir.

- Kuaförlük mezunu olan kişi; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, usta ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sözleşmeli usta eğitici olarak öğretmen gözetiminde görev alabilirler.
- Meslek elemanlarının, güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon stüdyolarında, büyük otellerde, kozmetik sanayiinde, güzellik malzemesi satan ve pazarlayan işyerlerinde çalışma olanakları vardır.
- Bu meslekte genellikle kadınlar çalışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır.
- Meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Beceri eğitimi sırasında öğrenciler, asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.

EĞİTİM SONRASI

- Kazanç, meslekteki birikim, başarı, kişisel özellik, işyeri, bulunulan yer ve bölgeye göre değişmekle birlikte, ortalama olarak asgari ücretin 2 ila 5 katı arasındadır. Kendi işyerinde çalışanların gelirlerini ortaya koyabilmekse oldukça zordur. Ayrıca, müşteri sayısına göre prim de alınabilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Güzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme ve yükselme birikim ve deneyim ile olabilmektedir.
Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar, istedikleri taktirde, Cilt Bakımı ve Güzellik, Kozmetik Teknolojisi, Kuaförlük, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar üniversitelerin “Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER

- Kuaförlük,
- Masörlük.

H- EK BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE
İŞ GÜVENLİĞİ

Kimyasal maddelerle çalışıldığı için, alerjik hastalıkları bulunanların, kokulu ortamlardan rahatsız olanların sağlık açısından duyarlı ve dikkatli olmaları gerekir.

SORUMLULUK

Güzellik uzmanları cilt bakımı ve diğer işlevleri yerine getirirken, insanların cilt sağlığının olumsuz etkilenmemesinden, kullandıkları araç-gereç ve malzemenin hazırlanması ve sağlıklı olmasından sorumludurlar.

- Türk Meslekler Sözlüğü,
- Emlak Bankası Üniversite Rehberi,
- İstanbul Rüştü Uzel Kuaförlük Meslek Lisesi,
- ÖSYM 2005 ÖSS Sınav Kılavuzu,
- Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü 2205-2006 Eğitim ve öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulacak yeterlğe dayalı modüler öğretim programı
- 2005 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu
- Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) Mesleki ve Teknik Eğitim Alanları Tanıtım Modülü –Ankara,2005
- Meslek Elemanları,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar.

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
http://dessas.yetkinforum.com

147-HAKİM (YARGIÇ) 148-HALKBİLİMCİ (FOLKLORCU) 149-HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 131-GAZETECİ 132-GAZETECİLİK VE HALKLA İLİŞKİLER ÖĞRETMEN 133-GEMİ ELEKTRONİĞİ VE HABERLEŞME TEKNİSYENİ 134-GEMİ İNŞAA TEKNİSYENİ
» 235-Reklamcı 236-Remayözcü 237-Reprezant-İlaç Tanıtım Elemanı 238-Resim Ve Resim iş Öğretmeni
» 290-Türkolog 291-Uçak Bakım Teknisyeni 292-Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı 293-Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı 294-Uzay Mühendisi
» 3D Studio Max Detaylı Tanıtım
» 257-Seyahat İşletmecisi 258-Seyahat İşletmeciliği Meslek Elemanı 259-Seyis 260-Sigortacılık Meslek Elemanı