HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
 OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara]

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Empty
MesajKonu: OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara]    OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara] Icon_minitimeC.tesi Tem. 24, 2010 4:22 pm

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere oyun yapımcısı kimdir, oyun yapımcısı ne yapar, oyun yapımına nereden başlanmalı, nasıl başlanmalı, oyununuzu nasıl daha ilerilere taşırsınız gibi soruları bu makalemde yanıtlamaya çalışacağım.Öncelikle şu sorumuzu yanıtlayalım arkadaşlar;

Oyun Yapımı Kolay Mıdır ?

Oyun yapımına başlayan hevesli gençler için aslında ilk bakışta oyun yapımı göze kolay ve rahat bir işmiş gibi gelse bile görünenin aksine oyun yapımı zor bir iştir.Oyun yapımına ciddi anlamda başlarsanız saçınız genç yaşta ağırır, mideniz bulanır, karnınız ağırır ve bunun gibi pek çok şey ancak bunların yanı sıra her şeyi, her durumu bir olaya bağlarsınız.Aslında ilk dakikalardan hevesinizi kırmak istemem ancak bazı gerçeklerdende bahsetmek gerekiyor.

Ben Hangi Oyun Motoru İle Başlamalıyım ?

Eğer oyun yapımını bir hobi olarak görüyorsanız size oyun motorlarını kullanmanızı tavsiye ederim.Ancak eğer bu hobinizi eğer sürekli bu forumda ilerletmeyi düşünüyorsanız çoğunluğun kullandığı program olan game maker'ı size tavsiye ederim çünkü forumumuzda bu oyun motoru ile ilgili dersler ve örnekler fazlasıyla bulunmaktadır.Ama siz yinede ben size oyun motorlarının hepsini tanıttıktan sonra karar verin.

Adventure Game Studio

AGS ile kendi macera oyunlarınızı yaratabilirsiniz ve oyunlarınızın arayüzünü tamamen özelletirebilirsiniz. 1990'ların başında Sierra ve LucasArts gibi macera oyunlarını AGS ile kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz ama yinede hiçbirşey emek vermeden güzel olmaz, yapılamaz.

First Person Shooter Creator

FPSC ile kendinize FPS oyunlarını programlama yapmadan sadece insanları, silahları, ışıkları gibi şeyleri özelleştirerek kendinize dakikalar içinde güzel bir oyun yaratabilirsiniz.Ne kadar hazırcılığa kaçsada (aslında oyun motorlarının hepsi hazırcılıktır ama bu biraz daha fazla) emek verildimi çok güzel oyunlar çıkartılabiliniyor.

Role Playing Game Maker

RPG Maker ile kendinize rol yapmaca oyunları hazırlayabilirsiniz.Kısacası kendinize mario tarzı rol yapmaca oyunlarını hazırlayabileceğiniz güzel bir oyun motorudur.

3D Game Studio

3DGS level editor, model editor ve script editor gibi üç tane editörü bulunan oyun ve gerçekçi sanal uygulamalar geliştirmeye yönelik yazılım paketidir.Paket aynı zamanda basit seviyeli, kodlama gerektirmeyen FPS tarzı için hazır şablonları vardır.Çok daha büyük projeler için programlama dili bilmek gerekir.

Game Maker

Game Maker hem 2D hemde 3D oyunları yapabileceğiniz biraz hazırcılık ve birazda emekle çok güzel oyunlar çıkartabileceğiniz bir oyun motorudur.Forumumuzda dersi ve örneği çok olmasından dolayı en çok kabul görünen oyun motorudur.Programlama gerektirmeden güzel oyunlar hazırlayabilirsiniz ancak gözünüz daha yükseklerde ise Game Maker'in programlama dili olan GML'yi öğrenmeniz gerekmektedir.

Yazılım Sanatı Nedir ?

Evet arkadaşlar genel oyun motorlarını tanıdıktan sonra birazda bu konuyu inceleyelim.Eğer gözünüz daha ileride ise, büyük hayalleriniz var ise kesinlikle bir yazılım dili öğrenmelisiniz.Yazılım sanatı, sanatçılar tarafından sanat eseri olarak sergilenmek amacıyla oluşturulmuş yazılım uygulamaları gibi, yazılım|yazılımın veya yazılımla ilgili kavramların önemli rol oynadığı sanat biçimlerine denir.Bu alanda daha falza kabul görmüş dil C,C++'dır.Peki C'yi anladımda C++ nasıl oluyor diye kafanızda soru işareti oluşmuş olabilir.C++,C programcılarının Nesneye Dayalı Programcılığa(OOP) dayanan bir dildir.C'nin katı temelleri üzerine kurulmuş olan C++, C'nin gücüne , zaferine ve esnekliğine hiçbir zarar vermeden OOP'i ve diğer pek çok yeni özelliği destekler.

C++'ın Tarihi

C++ ilk olarak 1979 yılında New Jersey'in Murrey Hill bölgesinde bulunan Bell Labaraturarlarında Bjarne Stroustrup tarafından oluşturuldu.Ona ilkin "sınıfı C" adı verildi.1983 yılında ismi C++' a çevrildi.O günden bugüne C++ üç önemli evre geçirdi.Bunlardan ilki 1985 , ikincisi 1990 yılındadır.Üçüncüsü ise C++'ın standartlaşması sırasında meydana geldi.Aslında daha fazla uzatmak istemiyorum.Burada bilmeniz gereken tek şey C++ sadece bugün değil yarınlardada kullanılabilecek mükemmel bir dildir.

Oyun Yapım Ekipleri Kaç Katagoriden Oluşur ?

Oyun yapım ekipleri programlama, tasarım, ses ve tanıtım katagorilerinden oluşur.Şimdi tek tek inceleyelim.

Oyun Programcısı:

Fizik, grafik, yapay zeka gibi oyunda yer alan tüm birimlerden sorumludur.Birimler arasındaki dengeyi sağlar, oyunun daha eğlencli hale gelmesini amaçlar.

Fizik Programcısı:

Oyunun fiziki kurallara göre ayarlamasını yapar.Oyunun daha düzenli ve kurallara uygunluğunu sağlar, test eder.

Yapay Zeka Programcısı:

Yapay zeka programcısı oyundaki düşmanın veya başka şeylerin yapay zekasını ayarlar ve oyunu daha zevkli kılar.

Grafik Tasarımcısı:

Oyunun grafiklerini tasarlar ve en mükemmel şekle sokmaya çalışır.Oyunun temel parçalarından biridir.

Ses Programcısı:

Oyun Programcısının istediğine göre ses dosyaları hazırlar, oyuna en zevkli sesleri sunmaya çalışır.

Seviye Tasarımcıları:

Oyunun levellerini düzenler, yavaş yavaş engelleri arttırır.Oyunu daha zevkli ve gizemli yapmayı amaçlar.

ARKANIZA BAKMADAN İLERLEYİN
http://dessas.yetkinforum.com

OYUN YAPIYORUM ! [yeni başlayanlara]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Oyun pazarında yeni isim, yeni işbirliği
» GamersFirst’ten yeni bir oyun: Sword 2
»  Yeni Başlayanlar İçin Oyun Yapımı
» Cep telefonları yeni büyük mobil oyun platformu mu olacak?
» Yeni Sürüm