HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
Kitaplar Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
Kitaplar Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
Kitaplar Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
Kitaplar Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
Kitaplar Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
Kitaplar Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
Kitaplar Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
Kitaplar Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
Kitaplar Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

Kitaplar

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

Kitaplar Empty
MesajKonu: Kitaplar   Kitaplar Icon_minitimePerş. Haz. 17, 2010 4:16 pm

Kitaplar
Türkiye’de Linux ve özgür yazılımlar konusunda basılı yayınların bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Yayınların içeriği LKD tarafından herhangi bir biçimde incelenmemekte ve denetlenmemektedir. Listede bulunmayan kitaplar içinbilgi@linux.org.tr adresine e-posta atarak bizi haberdar edebilirsiniz. (Son güncelleme: 16/06/2010)
Özgür Yazılım, Özgür Toplum:Richard M. Stallman’ın Seçme Yazıları
ISBN: 978-9944-89-833-1
Yayınevi: Elektrik Mühendisleri Odası
Yazarlar: RICHARD M. STALLMAN Çevirenler: Serkan Çapkan, Birkan Sarıfakioğlu, Tahir Emre Kalaycı, Çiğdem Özşar, İzlem Gözükeleş
Birçok farklı ortamda sunulmuş makale ve konferans tartışmalarından oluşan bu derlemede, yazılımın nasıl oluşturulduğu, hangi fikri mülkiyet araçlarına sahip olduğu ve yazılım topluluğunun gerçekte neyi temsil ettiği üzerine tartışmaları, özgür yazılım felsefesi ve ortaya çıkışı, yazılım sahipliği, özgür yazılım ve açık kaynak yazılım karşılaştırması, telif hakları, copyleft ve patentler hakkında bilgi ve tartışmaları, Genel Kamu Lisansları‘nın son sürümlerini ve özgür yazılımı anlayabilmek için gerekli birçok tanım, tartışma ve hikayeyi bulacaksınız.
Devamı için…
Katedral ve Pazar
ISBN: 9789944895899
Yayınevi: Elektrik Mühendisleri Odası
Yazarlar: Eric S. Raymond; Çeviren Cihan Gerçek, Aydın Bodur
‘‘Richard Stallman, 1971 yılında MIT‘nin “Artifical Intelligent” labarotuvarında çalışmaya başladığında, oradaki durumu şöyle anlatıyor”…Çalışmaya başladığımda hemen yazılım paylaşım grubunun bir parçası oldum ve uzun bir zaman birlikte çalıştık. Labarotuvarın şefi olan HACKER yapının assembler‘da tasarım ve yazılım işini yapmaktaydı………” diye anlatır bu süreci.
Burada karşımıza iki kavram çıkmaktadır. Birincisi yazılım paylaşımı, diğeri ise HACKER‘dır. Bu kavramları inceleyerek bu günü irdelemek sanırım daha sağlıklı olacaktır.
Devamı için…
FreeBSD 6 İşletim Sistemi
ISBN: 9789759809942
Yayınevi: Açık Akademi Yayınları
Yazarlar: İsmail Yenigül, Barış Şimşek, Atılım Boy
Yeni FreeBSD, Yeni Kitap! Bu kitap, FreeBSD işletim sistemini geniş bir şekilde ele almakla birlikte FreeBSD 5 serisinden itibaren FreeBSD 6.2 ve FreeBSD 7 ‘de yer alan yenilikleri de içermektedir. Kitap sıfırdan yazılmış olup bazı konularda eski kitaptan yararlanılmıştır. Ayrıca FreeBSD ile doğrudan ilgisi olmayan veya eskimiş olan konular çıkartılarak daha verimli ve kullanışlı bir kitap ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Gelecek Bireysel Linux Kitabı
ISBN: -
Yayınevi: Gelecek Yayınları
Yazarlar:
Linux’a kolay ve hızlı bir başlangıç için aradığınız her şey.
Gelecek Kurumsal Linux Kitabı
Yazarlar:
Gelecek A.Ş’nin sunucu çözümlerine yönelik ürettiği kurumsal linux ile ilgili kullanım ve yapılandırma kitabı.
GTK+/GNOME Programlama Linux Altında Görsel Program Geliştirme
ISBN: 9789756797136
Yayınevi: Papatya Yayıncılık
Yazarlar: M. Ali Vardar
GTK+/GNOME, Linux altında görsel program tasarım ortamı sunan yardımcı bir kütüphanedir. C bilen programcılar için GTK+/GNOME’ın öğrenilmesi ve onunla görsel program tasarlanması oldukça kolaydır.
Bu kitap Linux’un güçlü ve güvenilir mimarisini kendi profesyonel iş yaşamına koymak isteyen ve Linux ortamında profesyonelce tasarlanmış görsel arayüzlü uygulamalar geliştiren bilişimciler ve bilişim ile ilgili konularda okuyan öğrenciler için hazırlanmıştır.
Her yönüyle Pardus
ISBN: 9789756477823
Yayınevi: Pusula Yayıncılık
Yazarlar: Talat Uyarer
Pardus, Tübitak’ın desteği ile hayat bulan tamamen Türkçe bir Linux dağıtımıdır. Kullananların internet ortamında her türlü desteği bulduğu, kullanıcı dostu, ilk çıktığından bu yana bilgisayar kullanıcıları arasında hızla kullanılıp yaygınlaşan, ücretsiz bir işletim sistemidir. Bu kitapla, hiç Linux kullanmamış okuyucuları başlangıç seviyesinden alıp üst seviyelere getirmek amaç edinilmiştir. Yeni ve Pardus’un kendine özgü masaüstünü tanıtıp işletim sistemine olan aşinalığı artırmak, kullanımına yönelik ipuçlarıyla Pardus?u kullanmayı zevk haline getirmek, temel donanım ve yazılım konularında açık kapı bırakmamak amaç edinilmiştir. Halihazırda Linux kullanmakta olanların da faydalanacağı bu kitapta,
# Pardus’a Giriş
# Pardus Kurulumu
# Pardus Masaüstü, Dosya Sistemi, Ayarları
# Ağ Ayarları, İnternet?e Bağlantı
# Depolama Aygıtları Yönetimi
# Sistem Araçları ve Ayarları, Tasma
# KDE Masaüstü ve Uygulamaları
# Linux Konsolu
# Windows ve Pardus Program Eşleştirmesi
# OpenOffice: Write, Base, Writer, Calculator, Math, Draw, Impress
# Pisi Paket Sistemi
# USB Modem Kurulumu
gibi konular Linux dünyasına ilk adımlarını atacaklar için oldukça anlaşılır bir tarzda Talat Uyarer tarafından kaleme alınmıştır. Kitapla beraber ücretsiz Pardus Kurulum CD’si verilmektedir.
Linux
ISBN: 9789752979253
Yayınevi: Alfa Basım Yayım Dağıtım
Yazarlar: Christopher Negus
Linux’un temellerine ve ötesine derinlemesine hükmedin!
16 farklı Linux dağıtımı üzerinde uzmanlaşın!
# Masaüstleri, sunucular ve iş istasyonları için Linux’ta uzmanlaşın.
# Binlerce, ücretsiz açık kaynak yazılımı bulun, kurun ve kullanın.
# Linux’ta müzik çalın, film izleyin, görüntü ve dokümanlarınızı
# Bir Linux masaüstünden Internet’te gezinin, e-posta gönderin veya sohbet edin.
# Kendi e-posta ve Web sunucularınızın ayarlarını yapın
# Güvenlik duvarlarını ve diğer araçları kullanarak güvenli bağlantılar gerçekleştirin.
# Eski bir PC’den ileri teknoloji ürünü sunuculara kadar her şey üzerinde Linux çalıştırın.
# 8 GB’lık DVD: Ubuntu Linux, Fedora Linux, KNOPPIX, Freespire, Gentoo Linux, Slackware Linux, BackTrack, Mandriva One.
# CD’de: Debian GNU/Linux, SUSE Linux, Damn Small Linux, SLAX, System Rescue CD, INSERT, Puppy Linux, Gentoo Linux, COyote Linux
Linux Ağ Servisleri
ISBN: 9789756477137
Yazarlar: Mustafa Başer
Bu kitap Linux’un ilk yıllarından (1992) beri kullanan birisinin bilgi birikimi ve tecrübesini aktarmayı hedeflediği yazılı bir metindir.
Kitapta edilgen bir dilin kullanılmasının okuyucuyu sıkmayacağı umulur.
Bu kitabın amacı, orta düzey bir Linux kullanıcısını ileri düzey ağ yöneticisi haline getirmektir. Kitapta temel Linux kavram ve komutları anlatılmamıştır. Kitap yazılırken, Türkiye’de en yaygın Linux dağıtımı Red Hat’ın 8.0 sürümü temel alınmıştır. Bununla birlikte her Linux kullanıcısının faydalanabileceği bir anlatım hedeflenmiştir. Kitabın diğer UNIX kullanıcılarına da faydası olacağı muhakkaktır.
(Önsöz’den Alıntı)
- Linux’ta ağ yapısı ve temelleri
- Ağ arayüzleri
- Linux’ta dizin hizmetleri
- Alan adı sunucusu (DNS)
- Apache Web sunucusu
- Web arabirimi (Wbmail)
- Linux’ta dosya transfer protokolü (FTP)
- Otomatik TCP/IP yapılandırması (DHCP)
- Linux’ta ağ dosya sistemi (NFS)
- Windows-Linux etkileşimi (Samba)
- Novel Netware sunucusu (Mars-NWE)
- Veritabanı sunucuları (SQL)
- Linux’ta firewall kullanımı
- QMail
- Linux’ta yedekleme ve yansılama (RSYNC)
Linux Ağ Yönetimi
ISBN: 9753472870
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
Yazarlar: Kaan Güneş Çelik, Görkem Çetin
Linux ağ yönetimi kitabı, daha önce Linux işletim sistemi kitabını alarak giriş yapan, bu işletim sistemini temel olarak kavrayanlar için, Internet ve Intranet servislerini gösterir. Kitapta, bir kurumun ihtiyaç duyabileceği tüm İnternet servislerinin kurulumu, kullanımı ve detaylı açıklaması vardır.
Kitap içinde, Apache web sunucundan DNS ayarlarına, NFS’ten PPP ile Internet bağlantısına, Internet erişim hızını artıran Squid proxy’den Sendmail’a kadar tüm servisler akıcı, bir sistem yöneticisinin kısa sürede anlayacağı şekilde anlatılır.
Bir kere Linux dünyasına girdiği zaman çıkamayacak, bu büyülü ortamın ve getirdiği yeniliklerin etkisinden kurtulamayacaksınız. Sevimli penguenin sizi çağırdığı yere gidin.
Kitapta Yer Alan Konular:
- Bilgisayar ağları
- TCP/IP protokoller
- Ağ yönetimi
- IP Masquerading
- Apache web sunucusu
- DNS (Domain Name System)
- Squid proxy
- Sendmail
- Samba
- NFS, PPP
- Listeciler
- Sistem ve ağ yönetim araçları
- Linux’ta güvenlik
Linux Ağ Yönetimi
ISBN: 9789753478984
Yazarlar: Kaan Güneş Çelik, Görkem Çetin, Barış Metin
Görkem Çetin, Kaan Güneş Çelik ve Barış Metin tarafından kaleme alınan Linux Ağ Yönetimi isimli kitabın bu ikinci baskısında, dünyada olduğu kadar, ülkemizde de kullanımı günden güne yaygınlaşmakta olan Linux?un en güçlü olduğu alan, yani bilgisayar ağları konusu ele alınmaktadır. Güvenilir olması ve sistemin kolaylıkla çökmemesi nedenleriyle özellikle Internet Servis Sağlayıcıları tarafından tercih edilen Linux işletim sisteminde düzgün bir kurulum yapılmaması durumunda ağ yönetimi bir kabusa dönüşebilir. Böyle zor bir durumda kalmak istemeyen kullanıcılar için Türkçe?de hazırlanmış ilk ve tek kitap olan Linux Ağ Yönetimi bilgisayar ağları, TCP/IP ve protokoller, ağ yönetimi, IP Masquerading, Apache web sunucu, DNS, Squid proxy, Sendmail, Samba, NFS, PPP, Listeciler, Sistem ağ yönetim araçları ve Linux?ta güvenlik konularıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi sunmaktadır….
Kitapta Bulunan Konulardan Bazıları Şunlardır:
Bilgisayar Ağlarının Temelleri
TCP- IP ve Protokoller
DNS
Apache Web Sunucusu
Güvenlik
Sendmail
NFS
PPP
PHP ve MySQL
Ağ Komutları ve Yönetim Araçları
Linux Altında Programlama
ISBN: 9789756797341
Yazarlar: M. Ali Vardar
Linux İşletim Sistemi, kimileri için doğan bir güneş, kimileri için kanser, kimisi içinde işe yaramayan bir uygulamalar zinciri kim ne derse desin Linux büyüyor, gelişiyor ve de gelişmesi engellenemiyor. Bu kitap ta, ilk önce, kullanıcı ve programcı açısından Linux İşletim Sisteminin kullanımı/mimari yapısı ele alınmakta ve ardından Linux altında program geliştirmeye yönelik uygulama geliştirme araçları: GTK+/GNOME, Qt/KDE, GTK-PHP İkilisi, Glade ile uygulama geliştirme, Anjuta ile uygulama geliştirme, Veritabanı uygulaması ve C dili, Ncursus kütüphanesi, TCP/IP soket programlama gibi konular gerçek yaşamdan örnekler verilerek açıklanmaktadır.
Konular
LINUX İşletim Sistemine Bir Bakış
LINUX Mimarisi
LINUX Kullanımı ve Temel Konsol Komutları
GTK+ ve Bileşenleri
GNOME Kütüphanesi Kullanımı
GLADE ile Uygulama Geliştirme
ANJUTA ile Uygulama Geliştirme
Qt Nedir? Ve Qt Bileşenleri
vi Editörünün Kullanımı
Veritabanı Uygulaması ve C Dili
Ncurses Kütüphanesi
Linux İşletim Sistemi Bilgilerine Erişim
TCP ve UDP Soket Kullanımı
PHP VE GTK-PHP İkilisi
Linux Doktoru
ISBN: 9789753475792
Yazarlar: Görkem Çetin
Linux, kararlı, güvenli ve özgür yapısı nedeniyle, 1992 yılından beri aranılan ve tercih edilen işletim sistemlerinin başında gelmiştir. Taşıdığı serbest yazılım potansiyeli ve dünya çapında oluşturduğu camiasıyla, geleceğin işletim sistemi adaylarının başında gelen Linux’u öğrenmeniz için hazırlanmış olan bu kitapta, her gün karşılaştığınız küçük, ancak bazen düşündürücü, bazen de zamanınızı alan ufak tefek sorunlara çözüm olmayı hedefliyor. Kitap, başlangıç ve orta seviyedeki kullanıcılara hitap ederken, sınıflandırılmış yaklaşık 300 soru ve cevapla, konuyla ilgilenenleri ileri götürmeyi amaçlıyor.
Linux Güvenliği
ISBN: 9789756477489
Yazarlar: Daniel J. Barrett, Richard E. Silverman, Robert G. Byrnes
Bilgisayar güvenliği karmaşık bir süreçtir, ama bizim takip etmesi kolay reçetelerimiz herhangi bir Linux sisteminin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Emacs ile şif- reli e-posta göndermek için kolay bir yola mı ihtiyacınız mı var? Günün belirli zamanlarında ağ servislerinize erişimi sınırlandırmak mı istiyorsunuz? Web sunucunuza firewall mı kurmak istiyorsunuz? Ağınız da koklama yapmak mı? SSH için açık anahtar ayarlamak mı? Linux Güvenliği bu önemli görevleri yerine getirmek için gerekli olan komutları ve yapılandırma dosyası girişlerini adım adım sunmaktadır, böylece manpage’ler arasında bocalamak zorunda kalmazsınız. Bu kitap orta seviyedeki Linux kullanıcıları ve sistem yöneticileri için pratik, güvenlikle ilgili reçetelerle doludur:
- İptables, ipchains, xinetd, inetd ve daha fazlasını kullanarak firewall’dan tekli servislere kadar sisteminize erişimi denetlemek
- Ethereal, dsniff, netstat ve diğer araçlar ile ağınızı izlemek
- SSH ve SSL ile ağ bağlantılarınızı korumak
- Tripwire, snort, tcpdump, logwatch ve diğer pek çoğu ile izinsiz girişleri tespit etmek
- Kriptografik anahtarlar, Kerberos ve PAM ile kimlik denetimi sağlamak ve sudo ile root ayrıcalıkları vermek
- GnupPG ile dosyaları ve e-posta mesajlarını şifrelemek
- Şifre kırıcılar, nmap ve kullanışlı script’lerle kendi güvenliğinizi irdelemek
Linux sistemleri kullanıyor ya da yönetiyorsanız, bu kitaptaki reçeteler sizi daha üretken yapacaktır: daha çok şeyi daha kısa sürede yerine getireceksiniz. Güvenlik bir sorun olmaya hep devam edecektir, ancak istediğiniz sorunlara doğru çözümlerle yaklaştığınıza emin olmak da elinizde.
“Linux sistemlerinizin güvenli çalışması için en yeni araçların muhteşem, kullanışlı bir kolleksiyonu.”
-Sandra O’Brien, Güvenlik Danışmanı
“Bu kitap pratik görevleri öğrenmeye yeni başlayanlar ve uzun zaman önce yaptıkları şeylere dönmek isteyen profesyoneller için hazırlanmıştır. Güvenlik yönetiminde her gün karşılaştığımız teknik işlerin pek çoğunu kapsayan yoğun tarzı sizi sürükleyecek.”
-Klaus Möller, DFN-CERT Gmbh
Linux Herkes İçin!
ISBN: 9789753167192
Yazarlar: Richard Petersen
En Kapsamlı ve Yetkin Linux Kitabı!
- Linux’a Giriş
- Red Hat Linux Kurulumu
- Openlinux Kurulumu
- Arabirim Esasları ve Sistem Konfigürasyonu
- K Desktop Environment: KDE
- Gnome
- X Window System ve Pencere Yöneticileri
- Kabuk İşlemleri
- Linux Dosya Yapısı
- Kabuk Özellikleri ve Konfigürasyonu
- Posta Programları
- Usenet ve Haber Okuyucuları
- FTP ve Gopher
- World Wide Web
- Ağ Araçları
- Internet Sunucuları
- Apache Web Sunucusu
- Gopher Sunucusu
- Domain Name Service
- Posta, Haber, Proxy ve Arama Sunucuları
- Office Uygulamaları
- Veritabanı Yönetim Sistemleri ve Grafik Araçları
- Yazılım Yönetimi
- Editörler
- Dosya Sistemi Yönetimi
- Sistem Yönetimi
- Ağ Yönetimi
- X Windows System ve XFree86
- Ücretsiz iki CD!!
Linux ile Robotik
ISBN: 9789752977754
Yazarlar: D. Jay Newman
Robotlara meraklıysanız kaçırmamanız gereken bir kitap!
Linux’un gücünü ve esnekliğini kullanarak isterseniz yeni bir robot yapın, isterseniz mevcut robotunuzu geliştirin.
# Robotlarla tanışın.
# Robot elektroniğinin temellerini öğrenin.
# Robotun iç iletişim sistemini ve robot denetim ağını tanıyın.
# Robotun duyu organları olan sensörleri öğrenin.
# Davranışsal programlamaya giriş yapın.
# Konuşmadan metne ve metinden konuşmaya dönüşüm mekanizmalarıyla robotunuzla iletişim kurun.
# Kamera kullanarak robotunuzun dünyayı görebilmesini sağlayın.
# Harita oluşturma algoritmalarını tanıyın.
# Yapay sinir ağlarıyla çalışın.
# Robotla kablosuz iletişimin temellerini öğrenin.
Linux İşletim Sistemi
ISBN: 9789752975590
Yazarlar: Yalçın Özkan
- İşletim Sistemleri ve Linux Komut Yorumlayıcısı
- Dosya Yönetimi
- Yazıcı ve İşlem Yönetimi
- Linux Masa Üstü Kabuk Programları
Linux İşletim Sistemi
ISBN: 9789754869408
Yayınevi: Beta Basım Yayım Dağıtım A.Ş.
Yazarlar: Mithat Uysa
-Linux’un Tarihçesi
-Linux Kurulumu (Red Hat, Slackware, Mandrake, Winlinux, Linux for Windows)
-X Window Sistemi, KDE ve GNOME
-Linux Komut Satırı
-Paketlerin Kurulumu
-Kernelin Kurulumu
-Linux ve Programlama Dilleri
-Kabuk Programlama
-Ağ Ortamında Linux
-Linux ile İnternet Hizmetleri (E-Mail, FTP, Telnet Vb)
-Internetteki Linux Kaynakları
-Ek: İşletim Sistemleri Teorisi
Linux İşletim Sistemi
ISBN: 9789753477482
Linux, internet bağlantısından programcılığa, ofis yazılımlarından çoklu ortama kadar çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulan kararlı, hızlı ve güvenilir bir işletim sistemi haline gelmiştir. Bu kitap, daha önce Linux kullanmamış, ama yeniliğe açık, okumayı seven bilgisayar meraklıları için hazırlanmıştır. Oldukça sade ve akıcı bir dille yazılan kitata bulunan konular, herhangi br kullanıcının Linux altında temel tüm masaüstü işlemlerini yapabilmesine olanak verecek şekilde sıralanmıştır. Zengin ekran görüntüleri, anlatılan konulara paralel ve uyumlu bir şekilde tasarlanmış ve kitaba eklenmiştir.
Bir kere Linux dünyasına girdiğiniz zaman çıkmayacak, bu paylaşımcı ortamın büyüsüne kapılacak, getirdiği özgün yeniliklerin etkisinden kurtulamayacaksınız. Sevimli penguenin sizi çağırdığı yere gidin.
Linux Sistem Yönetimi
ISBN: 9789759809959
Yazarlar: Tom Adelstein, Bill Lubanovic
İster Linux yeteneklerini geliştirmek isteyen bir sistem yöneticisi isterse de yeni sorunlar ile karşılasan Linux kullanıcısı olun, Linux Sistem Yönetimi size Linux sistem ve sunucularını yönetmeniz için gerekli olacak tüm pratik bilgileri sunacaktır. Kitap SOHO hub, web ve4 yerel ağ sunucularından yük-dengeleyici kümelemelere ve sanal sunuculara kadar büyük yelpazedeki sistemleri yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında aşamalar içinde öğreneceğiniz teknik ve keşfedeceğiniz yeni yazılımlar işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
Artık büyük şirketlerde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Linux için hala yetenekli yönetici eksiği bulunmaktadır. Linux Sistem Yönetimi, Unix kullanıcıları, MCSE’ler, sistem yöneticileri ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bilgi işlem çalışanları için Linux’a giriş platformu sağlamaktadır. Peki, kitapta neler öğreneksiniz:
# Linux sunucu kurulum ve yapılandırması
# BIND ile DNS sunucu kurulum, yapılandırma ve yönetimi
# İnternet sunucusu ile site yönetimi, e posta ve dosya transferi ve daha fazlası
# Küçük-orta ölçekli şirketler için kimlik denetimli e posta sunucusu kurulumu
# Apache, PHP ve MySQL ile tam bir web sunucu kurulum ve yapılandırılması
# Linux sanal sunucu üzerinde sistemleri birleştirip Apache web sunucu kümelemelerinin oluşturulması
# Dağıtık dosya sistemlerinden, DHCP, yazıcı ve ağ geçidi servislerine kadar farklı yerel ağ servislerinin kurulumu, kullanıcı yönetimi vs daha fazlası
# Xen veya VMWare ile tek donanım üzerinde, aygıt, bellek ve işlemci gücünü ayarlayabileceğiniz birden çok çekirdek çalıştırılması
# İsteğinize göre betikler oluşturulup bunların çalıştırılması
# rsync, tar, cdrecord, Âmânda ve MySQL yazılımları ile dosyalarınızın yedekleyip geri yüklenmesi
Linux Sistem yönetimi sadece bilgi dolu ve pratik değil aynı zamanda işe yarar bir kitap. Kitabın tüm içeriği e-posta listeleri, forum, tartışma grupları, kitaplar ve yetenekli çalışma arkadaşlarımızın yorumları ile oluşturulmuştur. Bu kitabın araştırılması sırasında yazarlar daha önce çözümü yazılı hale getirilmemiş birçok sorunu çözüp bunu kitaba yansıtmışlardır. Artık bu bilgiler sizin de elinizde.
Network TCP/IP UNIX El Kitabı
ISBN: 9799756797029
Yazarlar: Rifat Çölkesen
Elinizdeki eser, bilgisayar ağları ve Internet teknolojileri ile ilgili konuları yalın bir dille ele almakta ve okuyucuyu kısa zaman içerisinde, belirli bir düzeye getirmeyi hedeflemektedir. Network, TCP/IP ve Internet içice geçmiş kavramlardır böylesi bir durumda, kurulan sistemlerden yüksek performans alınabilmesi, en uygun ağ cihazlarının/sistemlerinin seçilebilmesi ve optimum konfigürasyon yapılabilmesi bilinçli olmayı gerektirir. Belirli bir konuda bilinçli olmakda, ancak, o konuyla ilgili kavramların, teknolojilerin ve standartların bilinmesiyle mümkün olacaktır…
Network Dünyasına Bakış
Network Kavramları
LAN Kurulması İçin Gerekenler
TCP/IP ve Internet Mimarisi
IP Adresler ve Altağlar
IP Yönlendirme
Router’lara Bir Bakış
Cisco Router Ailesi ve IOS Komut Satırı
Router Konfigürasyonu
UNIX Mimarisi
UNIX Kullanımı
UNIX’li Sistemin TCP/IP Ağa Eklenmesi
Internet Hizmet Programları
TCP/IP Soket Programlama
UTP ve Seri Kablo Sonlandırma
OpenOffice.org Kullanım Kitabı
Yazarlar:
OpenOffice kullanımına yönelik rehberiniz.
Pardus
ISBN: 9789750204845
# Pardus Kurulumu ve Kullanımı Konusuda Önemli Bilgiler
# İnternete Girme, Kablosuz Ağ Ayarları ve Dizüstünde Pardus Kullanımı
# Bilgisayarınızdaki Eski Verilerin Pardus’a Aktarılması
# Word, Excel ve Powerpoint Dosyalarının Kullanımı
# E-posta Gönderme, Dosya Paylaşma ve Yazıcı Ayarları
# Güvenlik Ayarlarının Yapılması
# İnternetten Program İndirme ve Kurma
Türkiye’nin en çok kullanılan, en kolay Linux’unu bu kitapla öğrenin. Her yerde Pardus’u görüyor, ama bir türlü cesaret edemiyor musunuz? Yeni başlayanlar için Pardus’u ipuçlarıyla, hızlı çözümleriyle, en önemli temelleriyle en iyi şekilde öğreten bu kitapla internete girebilir, e-postalarınızı okuyabilir, müzik CD’si dinleyebilir, kendi DVD arşivinizi oluşturabilir, onlarca oyunu oynayabilir ve Pardus’un büyülü dünyasında kendinize bir yer edinebilirsiniz.
PHP ile Web Programcılığı
ISBN: 9789757092964
Yazarlar: Mehmet Şamlı
Windows ve Linux işletim sistemlerinde PHP kurulumu
Linux ve PHP
Ayar dosyaları
Niçin PHP kullanmak gerekiyor?
PHP programlamam dilinin temel özellikleri
Fonksiyon, döngü, array
PHP’de form işlemleri
Metin ve mail işlemleri
HTTP protokolü ve çerezler
Session
PHP ile MySQL
PostgreSQL
COM
ODBC
Dbx
Grafik işlemleri
qmail E-Posta Sunucusu
ISBN: 9759809907
Yazarlar: İsmail Yenigül, Barış Şimşek, Huzeyfe Önal
qmail konusunda e-posta listelerinin arşivi dışında herhangi bir Türkçe kaynak bulunmaması Türk kullanıcılar için sıkıntı verici bir durum oluşturmaktaydı. Bu kitap, başka kaynaklara ihtiyaç duymadan başlangıçtan ileri seviyeye her konuda kullanıcının bütün ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yazılmıştır.
Red Hat Linux 7 Kurulum Kılavuzu
ISBN: 9789753221481
Yayınevi: Sistem Yayıncılık
Yazarlar: William von Hagen
Red Hat Linux 7 Kurulum Kılavuzu adlı bu kitap, size Red Hat Linux 7 sisteminizi çalışır hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri sunuyor. Bu kılavuz sayesinde kurulum ve konfigürasyon süreçlerini hızlı ve problemsiz bir şekilde atlatacaksınız. Bu kılavuz, İnternet ve çeşitli sistem konfigürasyonlarını ayarlarken etkin bir şekilde çalışmanıza imkan veren bilgileri içeriyor.
Kitapta şu konular hakkında bilgiler bulacaksınız:
- Donanım gereksinimleri
- Sisteminizi kurulum işlemine hazırlamak
- Birden fazla işletim sistemi için disk bölümleme
- Kurulum ve konfigürasyon
- Sistem yönetimi
- Pencere yöneticileri
- Paket yönetimi
- Donanım bileşenlerini yapılandırmak
- Ağ bağlantısı
SME Linux ile Kolay Linux Server
ISBN: 9789756477854
Yazarlar: Mehmet Eğitmen
Ağ pazarının dünyadaki gerçek hakimi Linux Ağları sunduğu esnek, stabil çözümlerle her zamanki gibi yine gözde ve bu uzun süre devam edeceğe benziyor. Anahtar teslimi bir Linux Server kurmak için hazırlanan, küçük-orta ölçekli işletmelerin ve ev ağlarının her türlü sunucu ihtiyacını karşılayabilecek güç ve yeteneğe sahip ücretsiz olarak temin edilebilen bir Linux sürümün işlendiği bu kitapla sunucunuzu hızlı bir şekilde kurabilir, web temelli kolay kullanım ile yönetebilir, yüzlerce kullanıcıyı organize edebilir, açık kaynak olması nedeni ile ilave hizmetleri istediğiniz anda ekleyebilir, dünyanın herhangi bir yerinden dosya ve e-postalarınıza erişerek daha hızlı çalışabilir ve ağınızı etkin biçimde koruyabilirsiniz.
Bu kitapla:
# Linux Server Kurulumu
# Linux Server Yönetimi
# Linux Webden Yönetim
# Administration
# Security
# Configuration
# Linux Server ile Web Sitesi Yayınlama
# Linux Server ile FTP Sitesi Yayınlama
# Linux Server ile Dosya Yönetimi-Dosya Paylaşımı
# Linux Server Üzerinden Mail Alışverişi
# Linux Server Üzerinde Veritabanı (MYSQL) Yönetimi
# Linux Server ile Sizin de Bir Portalınız Olsun
# Linux Server Üzerine Fax Server Kurmak
# Linux Server Üzerine Java Server Kurmak
# Linux Server’i ADSL Modem ile Kullanmak
# Linux Sözlüğü konuları titizlikle ve Mehmet Eğitmen’in kendine özgü anlatımı ile sunulmuştur.
Windows İdarecileri İçin Linux
ISBN: 9789752974456
Yazarlar: Mark Minasi, Dan York
Linux’un güçlü ve zayıf yanlarının anlaşılması
Linux ve Windows’un benzerlikleri ve farkları
Linux kurulumu ve konfigürasyonu
Komut satırından Linux idaresi
Minimum donanımda Linux kurulumu
NT/2000 etki alanı oluşturmak için NIS ve NFS kullanımı
Linux’un, Windows kullanıcı hesaplarını tanıyabilmesi için Winbind kullanımı
Linux çekirdeğinin değiştirilmesi ve yeniden derlenmesi
Active Directory uyumlu DNS kurulumu
Linux tabanlı posta, DHCP, FTP ve Microsoft uyumlu dosya sunucuları kurma talimatları
Yalnızca Eğlenmek İçin
ISBN: 9789752201361
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Yazarlar: Linus Torvalds
Linus Torvalds çocukluğundan beri bilgisayarlarla oyalanmış, Helsinki’de dar bir grup içinde tanınan, şu can sıkıcı teknoloji takıntılılardan birisiydi. Sonra öncülük edecek bir işletim sistemi yazdı ve bunu Internet aracılığıyla bedelsiz olarak dağıttı. Torvalds bugün uluslararası bir halk kahramanı. Ve onun tarafından yaratılan LINUX, 12 milyonu aşkın insanın yanı sıra IBM gibi şirketlerce de kullanılıyor.
Şimdi Torvalds, insanların inanç değiştirmesine neden olan yazılımının tarihine e-posta hızına ulaşan bir anlatımla verirken, bir taraftan da bir dahinin kıvrak zekasını içtenlikle ortaya vuruyor. Sonuç: Değerlerimize meydan okuyan ve dünyamızı değiştirebilecek devrimci vizyona sahip bir adamın insanı düşünmeye yönelten eğlenceli hikayesi.
http://dessas.yetkinforum.com

Kitaplar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KİTAPYURDUNADAKİ KİTAPLAR