HERSEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERSEY BURDA

HERSEYİ BULABİLDECEĞİN TEK ADRES

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» free slot machines win cash
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:57 am tarafından Misafir

» watch naruto hentai watch naruto hentai free
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 3:52 am tarafından Misafir

» major fish oil
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:26 pm tarafından Misafir

» hentai about hentai academy
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 10:10 am tarafından Misafir

» гинекология ответы
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 am tarafından Misafir

» x-Hack hack you
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 8:00 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 3:05 am tarafından Misafir

» women at work hentai online women at work hentai stream
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 2:56 am tarafından Misafir

» facebook likes xb
Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimePaz Tem. 31, 2011 9:22 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
HABERLER
Fikri Türkel köşe yazıları

Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım?

YazarMesaj
Admin
Admin

KULLANICI PUANLARI : 9918

Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Empty
MesajKonu: Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım?   Bilgisayar Mühendisliğini yeni kazandım, neler yapmalıyım? Icon_minitimeÇarş. Ekim 27, 2010 4:38 pm

Öncelikle hepinizi tebrik ediyorum. Çok güzel bir bölüm kazandınız ve şanslısınız ki bu yazılarımızı okuyorsunuz. bilgisayarmuhendisleri.com sitemizdeki kariyer yazılarına da mutlaka göz atın bu yazıdan sonra... Çokça mailler geliyor üniversitenin ilk senesinde olanlar ve hazırlık okuyanlardan. Bu yazı dizimiz daha çok bu kategorideki yani hazırlık alanlar veya birinci sınıftakiler için...

1. Derslerinize çok iyi çalışın

Eğer hazırlık alıyorsanız ingilizceyi öğrenmek için okulda verilenlerle yetinmeyin. Kendinizi olabildiğince geliştirmek için her tür kaynağı kullanın. Hatta hazırlığı yarım dönemde bitirebililirseniz bu sizin için en az 10 bin dolar kazanç demektir. Bu yüzden çok iyi öğrenin ingilizceyi.

Eğer birinci sınıftaysanız da derslerinize çok iyi çalışın ve notlarınızı olabildiğince yüksek tutun. Mühendisliklerin ilk yıllarındaki dersler aslında oldukça kolay dersler ve aynı dersleri unutmayın ki diğer düşük puanlı bölümlerde okuyan kişiler de alıyor. Yani bu kadar zor olsa onlar geçemez. Siz bu kadar puan aldıktan sonra birinci sınıftaki derslerden kalırsan biraz ayıp olur. Size tavsiyem birinci sınıftaki derslerin notlarını maximumda tutmanız. Böylece ilerde not ortalamanız da yüksek gelecektir. Bol ders çalışmaktan korkmayın. Hatta alabiliyorsanız üst sınıflardan da ders alamaya başlayın. Ama aç gözlü şekilde 3 ders almak yerine 1 ders alın ve yüksek notla geçin. Ayrıca birinci sınıfın sonunda yaz okuluna başvurup en az 1 ders daha alın. Böylece gelecek yıllardan olabildiğince ders azaltın... Bu arada aynı dersi not yükseltmek için 2 kere almaya kalkmayın. Böyle boş şeylerle uğraşacağınıza bilgisayar çalışın biraz... Okulu 3,5 yılda bitirmeye çalışın...

2. Bilgisayar Çalışın

Eğer hazırlık görüyorsanız bu sizin bilgisayara başlamanıza mani değil. Yapılacak en güzel şey web tasarımı öğrenmek... Web tasarımı o kadar kolay birşey ki artık lise öğrencileri bile biliyor. Web tasarımı öğrenin derken görsel tasarımdan ziyade kodsal tasarımdan bahsediyorum.

Web tasarımı = HTML + JavaScript + (ASP/PHP/JAVA/Vs..) + DATABASE

Birinci sınıftakiler ve hazırlık sınıfındakilere tavsiyem bu dört aşamadan ilk ikisini en azından birinci sınıfın sonuna kadar halledin. Eğer hazırlıkta bu işleri öğrenmeye başlarsanız 1. sınıfın sonunda 4 aşamanın ilk 3 aşamasını çok rahatlıkla yapaiblir olacaksınız. Eğer hazırlık başlangıcında bu yazımızı okuyorsanız hazırlık sonunda HTML ve Javascript'i çok rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer Javascript'i öğrenirseniz ilerde size okulda öğretecekleri C/C++/JAVA/C# gibi bilgisyar dillerini de çok kolay öğrenebildiğinizi farkedeceksiniz.

Bu arada bu saydığım şeyler sizi korkutmasın ve ilk dersi buradan size vereyim JavaScript eşit değildir JAVA yani ikisi farklı şeylerdir ve sadece isim benzerliği vardır... Javascript'i öğrenince ben JAVA biliyorum diye ortada dolaşmayın. Javascript'i biliyorsanız sadece JAVASCRİPT biliyorum diye söyleyin. Bu arada bilmeyenler için söyliyeyim JAVA java diye okunur, JavaScript ise java sıkıript diye okunur... C# ise si şarp diye okunur... C ise si diye okunur... C++ ise si plas plas diye okunur. HTML ise türkçe html ya da eyç ti em el diye okunur...

HTML öğrenmek için google'da HTML tutorial diye arama yapan ve gelen bir tutoryoldaki tüm şeyleri deneyerek öğrenin. HTML öğrenmek için size tavsiyem www.w3schools.com/htmL adresinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Tümünü okumak en fazla 3 tam gününüzü alır. ama biraz yayarak 1 haftada bitirebilirsiniz.

Html öğrendikten sorna JavaScript öğrenmek için google'da javascript tutorial diye arama yapın, size tavsiyem www.w3schools.com/JS/default.asp adresinden öğrenin.
Javasciripti de öğrenmek normalde 1 hafta falan sürer. Ancak yenisiniz diye 3 hafta süre veriyorum size.

Yani yaklaşık bir aylık bir çalışma sonunda HTML ve JavaScript'i biliyor olacaksınız. Daha sonraki süreçte kendinize bir web sitesi açın. Resimleriniz koyun yazılar koyun...

Web sitesi açmak bir maliyet de olsa size kesinlikle bir domanin name almanızı öneriyorum. yıllık isim 10 dolar hosting 50 dolar olsa 60 dolar bir maliyet de olsa size tavsiyem bir an önce bir web sitesi açın kendinize. Bölyece isim tescili nasıl yapılır, dosya transferi nasıl yapılır, FTP gibi konuları da öğrenmiş olacaksınız...

HTML ve Javascript'i öğrendikten sorna ASP / PHP gibi dillere geçiş yapabilirsiniz. Bu konuları da interentten öğrenebilirsiniz. ASP a se pe diye okunur, bazıları ey es pi diye de okur. PHP ise daha çok pi eyç pi diye okunur...

3. Başka bir yabancı dil öğrenin

Eğer yeterince zamanınız varsa hafta sonları ispanyolca, almanca ya da rusça kurslarına gidebilirsiniz. illa bitirmek gerekmiyor birkaç kurs bile gitseniz iyi olur. Bunu daha çok 1. ve 2. sınıflarda tavsiye ediyorum. ek dil öğrenmenin avantajını 3 sınıfra falan eresmus öğrenci değişimine gittiğinizde görebilirsiniz. bu yüzden hem ingilizcenizi hem notlarınızı iyi tutun ki erasmus şansınızı arttırın. Ek dil öğrenerek gidebileceğiniz ülkelere şimdiden hazırlık yapın.

4. Staj ve Parttime olanakları mutlaka araştırın.

Özellikle birinci sınıfın sonunda mecbur olmasanız da staj yapın. Nasıl bir staj yeri bulduğunuzun önemi yok çok kötü bir yer de olsa iş hayatını tanımak için mutlaka staj yeri bulun. Eğer okulda yeterince zamanınız varsa haftada bir gün bile olsa bir yerde parttima bedava olarak çalışın. Böyle bir yer bulmak için ailenizden, akrabalarınızdan arkadaşlarınızdan yardım isteyin... İs dünyasını ne kadar çabuk öğrenirseniz sizin için o kadar iyi olur...

5. Okulunuza konsantre olun.
Yani okulunuzu değerlendirmeyi bırakın, okulum çok kötü diye ağlamayın. Okul dışındaki herşeyi unutun. Yeniden üniversite sınavına girmek için yırtınıp enerjinizi boşa harcamayın. Doktor olsaydım diye boşuna karamsarlaşmayın. Bölümünüzün kıymetini bilin ve kendinizi geliştirmek için bir an önce çalışmaya başlayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarız okula yeni başlayanların kafalarındaki sorunlara bir nebze de olsa yardımcı olmuşuzdur....
http://dessas.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Staj Yeri Nasıl Bulunur? Staja hazırlık olarak neler yapmalıyım?
» Oyun pazarında yeni isim, yeni işbirliği
» HIV Virüsü ile Temas Sonrası Ne Yapmalıyım ?
» Arama’dan Neler Çıktı?
» Kurumsal’da Neler Oluyor?